חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לאכול פחות ולשבוע מהר

נכתב על ידי

איך אפשר להצליח לא לאכול יותר מדי בארוחה ולשבוע מהר יותר ?

אחת הסיבות לאכילת יתר, מעבר למה שהגוף צריך, היא הדיליי בתקשורת בין הקיבה למוח. זה נקרא gut-brain communication. כשהקיבה מלאה, היא משדרת למוח (להיפותלמוס), שאפשר להפסיק לאכול. הבעיה היא שיכולות לעבור דקות ארוכות עד שהמוח מקבל ההודעה מהקיבה. בינתיים ממשיכים לאכול סתם אכילת יתר, בלי להבין שכבר מלאים.

יצאנו לבדוק האם יש דרך לשבוע מהר ולהימנע מאכילה מיותרת 

להתחיל הארוחה עם המזונות הקלים יותר

אומר הרמב"ם "לעולם יקדים אדם דבר הקל ומאחר הכבד". מומלץ להתחיל במזון הכי קל לעיכול כמו סלט ולהמשיך לכבד יותר, כמו עוף ובשר. המאכלים הקלים בארוחה, בדרך כלל פחות משמינים. ככל שמתעכבים יותר על אכילת המזון הקל והפחות משמין, כך נשאר פחות זמן לאכול מזון כבד ומשמין יותר, עד שתחושת השובע תגיע. בנוסף עדיף לאכול את המזון הבריא יותר בתחילת הארוחה, שאז אנזימי העיכול רעננים ויעילים יותר.

ללעוס היטב לפני שבולעים האוכל

מחקרים מצאו שמי שלועס יותר אוכל פחות. אחת הסיבות לכך שהיא שלעיסה ממושכת מאריכה את זמן הארוחה ומקדמת תחושת שובע. ישנן מספר דרכים להתרגל ללעוס יותר: לספור לעיסות, לא לאכול בעמידה, להימנע מדיבורים והסחות דעת בזמן האוכל, כמו גם לא להעמיס על המזלג את הביס הבא, לפני שמסיימים ללעוס הביס שבפה.

להגיש מנה עיקרית אחת

לפי הרמב"ם ריבוי תבשילים בארוחה מגביר תאוות האכילה בשל הפיתוי לטעום עוד. כשיש מנה עיקרית אחת, כמה כבר אפשר לאכול את אותה מנה. מעבר לכך, לפי הרמב"ם מני תבשילים שונים מצריכים מני עיכול שונים. כשמערבבים מני תבשילים בקיבה, הדבר מקשה על העיכול.

לאכול בצלחת קטנה

ראתה עין שבעה נפש אמרו חז"ל. אפשר לשבוע דרך העיניים. אפשר למזוג האוכל לצלחת קטנה. מבחינה ויזואלית זה ייראה למוח יותר אוכל מאשר אם מוזגים את אותה כמות לצלחת גדולה יותר.

להשאיר מקום בבטן - לא להתפוצץ

הרמב"ם מציע לאכול עד 75% מהקיבולת המלאה. על ידי כך גם נמנעים מהחסרונות הבריאותיים של אכילה עד אפס מקום וגם לא אוכלים מזון מיותר רק בגלל העיכוב בהרגשה של תחושת השובע.

[לחצ/י לקריאה – כמה צריך לאכול בארוחה לפי הרמב"ם ואיך לעשות את זה].

כשאוכלים יותר מדי בארוחה משמינים. התרחבות היקף המותניים מלווה בירידה בביטחון העצמי ובהרגשה הכללית. ההשמנה גם מעלה הסיכון להופעה של מגוון מחלות.

בנוסף, כשאוכלים יותר מדי גם מרגישים את זה אחרי. אי נוחות, גזים ונפיחות של הבטן, כמוש גם הזעה, עלייה בקצב הלב, צרבות ועוד אי אלו תופעות לוואי בלתי נעימות.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן