חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

להתחיל את היום עם פת שחרית

נכתב על ידי

פת שחרית - תועלות בריאותיות

ארוחת בוקר נחשבת לארוחה החשובה ביום. היא מגיעה אחרי צום בו היה שרוי הגוף בשנת הלילה. היא הכרחית לתפקוד ולבריאות. אבל מפאת עומס השגרה, לא אחת קורה שמדלגים על ארוחת בוקר ומחזיקים עד הצוהריים על כוס קפה או שתיים. אז מה עושים – אם מצד אחד מאוד חשוב לאכול בבוקר ומצד שני הרבה פעמים זה לא קורה בגלל קוצר זמן ? חז"ל ממליצים על אכילה של 'פת שחרית'. 

מה זה פת שחרית ?

פת שחרית מוגדרת כ'פת במלח וקיתון (כד קטן) של מים'.

הרמב"ם מוסיף שהלחם צריך להיות מקמח מלא. גם פת כיסנין – עוגייה מקמח מלא ממולאת מני מתיקה כמו פרג או שוקולד, עונה להגדרה של פת שחרית.

מה הגודל של פת שחרית ?

פת לחם בגודל ביצה (כ-50-60 גרם) נחשבת לפי חז"ל לפת שחרית מספקת.

מתי הזמן לאכול פת שחרית ?

חז"ל ממליצים לאכול פת שחרית 4 עד 6 שעות מזמן עלות השחר. אכילה של פת שחרית לאחר מכן מאבדת מהתועלת.

הסגולות של פת שחרית

חז"ל מייחסים לפת שחרית סגולות של מניעת חולי ושיפור התפקוד. דברים אלו מתיישבים עם תוצאות מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות שמצאו כי ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביום, בעלת יתרונות בריאותיים רבים, מונעת השמנה ומשפרת התפקודים הקוגניטיביים.

סגולותיה הבריאותיות של פת השחרית לפי התלמוד רבות:

  • מחזקת הגוף ומונעת חולשה. אם לא אוכלים בבוקר משאירים הגוף בצום בו הוא היה שרוי בשנת הלילה. אכילה של פת שחרית שוברת למעשה הצום הזה ומונעת עינוי הגוף שביטויו הופעת תסמיני צום, כמו חולשה ועייפות.
  • מונעת מחלות מרה. בגמרא מופיע שבכוחה של פת שחרית למנוע 83 מחלות מרה – הכוונה למגוון מחלות הקשורות בדרכי המרה כמו  אבנים, גידולים ודלקות בצינורות המרה.
  • מונעת תולעים. נאמר שהפת הורגת "כינה שבבני מעיים" – הכוונה לתולעים במעיים – תופעה שכיחה בעיקר בקרב ילדים.
  • משפרת התפקוד המוחי ושיקול הדעת. נאמר על פת שחרית שהיא "מחכימה פתי"– נותנת חכמה לאנשים שנוטים להתפתות בקלות. לפי חז"ל מי שאוכל הפת גם "דעתו מיושבת עליו וזוכה בדין" – אם יש לו דין ודברים עם אחר, בגלל שדעתו הופכת מיושבת עליו בזכות שאכל פת שחרית, יתעלה על חברו להשיב. לפי האר"י הקדוש אכילה בשחרית של פת חיטים נקייה (קמח מלא) טבולה בשמן זית – משפרת הזיכרון.
  • מונעת הופעת ריח רע מהגוף ומהפה. מי שאוכל פת שחרית "אין בשרו מעלה הבל" – הפת תורמת למטבוליזם תקין ובכך מסייעת לגוף לפלוט פסולת ורעלים בצואה ובשתן ומונעת הופעת זיעה וריח רע מהגוף ומהפה.
מתכון לחמניות ביס כוסמין
מתכון קל להכנת לחמניות ביס מקמח כוסמין מלא

פת שחרית, חתיכת לחם או עוגייה, רצוי מקמח מלא, שגודלה לא צריך להיות יותר מגודל ביצה, הנאכלת עד 6 שעות מעלות השחר, נחשבת בעיני חז"ל לאכילה מתבקשת בעלת יתרונות בריאותיים רבים.

המלצת חז"ל תואמת מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות שמראים יתרון בריאותי ברור לאכילה בבוקר, כשהדגש הוא לאכול משהו, פחות חשוב כמה ומה.

לפי חז"ל בכוחה של פת שחרית למנוע מחלות של דרכי המרה, תולעים במעיים, הופעת ריח רע מהגוף, וכן חולשת הגוף, מאחר שהפת למעשה שוברת צום הלילה בו היה שרוי הגוף. בנוסף, פת שחרית מחזקת התפקוד המוחי, שיקול הדעת וכושר הטיעון. 

בשורה התחתונה- מומלץ מאוד וקל ליישום – ביס קטן עם אפקט גדול. 

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן