חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כמה לעיסות צריך ללעוס ?

נכתב על ידי

למה בריא ללעוס טוב את האוכל, כמה לעיסות מומלץ ללעוס ואיך להצליח ללעוס מספיק - על כך בשורות הבאות

רוב האנשים בולעים את האוכל מהר מדי – לועסים 4-5 לעיסות בממוצע ובולעים. מדובר בהרגל לא בריא שעלול גם להיות מסוכן. מצד שני לעיסה מספקת תורמת גם לעיכול אפקטיבי יותר של המזון וגם לתחושת שובע מוקדמת ושמירה על המשקל.

אם לא לועסים מספיק עלולים להיחנק

בליעת מזון בלי ללעוס מספיק עלולה לגרם לחנק בשל סתימת נתיב האוויר. בליעה מהירה של המזון ללא לעיסה מספקת עלולה גם לגרום לאספירציה – שאיבה של מזון לדרכי הנשימה.

כשלועסים מספיק העיכול אפקטיבי יותר

לעיסת המזון בצורה טובה גורמת לבלוטות הרוק ולאנזימי העיכול לפעול באפקטיביות. קל יותר למזון להיספג בדם והגוף מרוויח מזה יותר ערכים טובים של המזון.

כשלועסים יותר אוכלים פחות

במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי של האקדמיה לתזונה ודיאטה נמצאה ירידה משמעותית בכמות המזון שנצרכה על ידי קבוצת הנשים שלעסה המזון זמן ארוך יותר, מאשר קבוצת הנשים שלעסו פחות.

מחקר אחר שפורסם בכתב העת האמריקאי לתזונה קלינית, מצא שאכילה איטית בשל לעיסה ממושכת הגבירה תחושת שובע והפחיתה כמות המזון הנצרך.

כשלועסים יותר - בריאים יותר !

כשלועסים יותר, מייצרים יותר רוק. מעבר לעובדה שהרוק חיוני לתהליך העיכול, הרוק מגביר ייצור של אנזימים המרכיבים את מערכת החיסון ומחזקים אותה.

איך להצליח ללעוס מספיק לפני שבולעים ?

  • לא להעמיס ביס על ביס. כשלוקחים ביס לפה ותוך כדי מעמיסים על המזלג או הכף ביס נוסף, המוח מחשב שאם יש ביס בפה וביס נוסף כבר בדרך, אז צריך להזדרז ולבלוע את הביס שבפה.
  • אין משיחין בשעת הסעודה. הצינור דרכו יורד האוכל מהלוע לקיבה, הוושט, וקנה הנשימה דרכו נושמים, צמודים זה לזה. כשמדברים בזמן שאוכלים, המזון עלול להיכנס לצינור הלא נכון ולגרום לחנק. כשאוכלים ומדברים ביחד, המוח חושש מחנק ובולעים את המזון אוטומטית, לפעמים לפני שלועסים מספיק.
  • להימנע מהסחות דעת. צלצול טלפון, צפייה בטלוויזיה או כל היסח דעת אחר מגדילים הסיכוי לבליעה של המזון בלי ללעוס מספיק. כשאוכלים בסביבה שקטה גדל הסיכוי ללעוס יותר.
  • לעשות אתגר מי מסיים לאכול אחרון. כשאוכלים לאט לועסים יותר. כדי "למשוך" את הארוחה, אפשר לעשות תחרות בשולחן האוכל מי מסיים לאכול אחרון. 

כמה לעיסות צריך ללעוס ?

באתר health-line בדקו ומצאו ש-32 לעיסות בממוצע הוא מספר הלעיסות האופטימלי.  

מחקר בריטי מצא שלעיסת מזון 30 שניות בממוצע לפני בליעתו, הגבירה תחושת שובע והורידה משמעותית את הצורך לנשנש אחרי האוכל.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן