חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך להעביר הנגאובר

נכתב על ידי

בוקר של הנגאובר יכול להיות סיוט של ממש. איך להעביר הנגאובר ? טיפול להנגאובר ודרכים למנוע הנגאובר מראש

הנגאובר (Hangover) – 'צירי התפכחות' או 'חמרמורת' בעברית, הוא תוצאה של שתיית אלכוהול, מוגזמת בדרך כלל. כאבי  ראש בעיקר אבל גם תחושת סחרחורות, עייפות, צימאון, בחילות, רגישות לאור ולרעשים, חוסר ריכוז ועצבנות הם חלק מהתסמינים שהאנגאובר עלול לגרום בדרך להתפכחות.

איך להעביר הנגאובר, איך לטפל בהנגאובר בבוקר של התפכחות ואיך להקדים תרופה למכה ולמנוע הנגאובר מראש ? 

מה גורם להנגאובר ?

באוניברסיטת הרווארד מסבירים שהסיבות להנגאובר מגוונת כמעט כמו התסמינים שהוא גורם.

  • הסבר אחד הוא שהנגאובר נגרם בגלל סוג של הרעלה של הגוף מחומר רעיל בשם אצטאלדהיד – תוצר לוואי של פירוק האלכוהול בגוף.
  • הסבר נוסף הוא שהנגאובר מופיע בגלל פגיעה של האלכוהול באיכות השינה והופעת תחושת ריחוף (ג'ט לג) וכאבי ראש.
  • הסברה הרווחת היא שההנגאובר נגרם בגלל התייבשות של הגוף. האלכוהול מעכב שחרור של הורמון בשם וזופרסין (vasopressin) האחראי על הורדת נפח השתן בכליות והתוצאה היא שמשתינים יותר – הגוף מאבד נוזלים.

איך להעביר הנגאובר ? טיפול להעביר הנגאובר בבוקר

אם קמתם לבוקר שכולו הנגאובר, לרמב"ם יש כמה טריקים שיכולים לעזור:

  • מנוחה והפסקת פעילות. לפי הרמב"ם מנוחה מסייעת להעביר כאבי ראש מהנגאובר. דרך אפשרית להעביר כאבי ראש בהנגאובר היא לשכב עד שהכאב יעבור.
  • שתייה. לפי רמב"ם הספקת נוזלים לגוף כמו מים ומיצים (מיץ רימונים) תשפר ההרגשה.
  • אכילה קלה. בפרסום של אוניברסיטת הרווארד מסבירים שהספקת פחמימות לגוף על ידי אכילה בזמן הנגאובר, תעניק לגוף אנרגיה הנחוצה לו כדי לפרק האלכוהול. לפי הרמב"ם מני קטניות כמו עדשים, חזרת וכמון הם מאכלים טובים להעביר הנגאובר. גם הכרוב לפי הרמב"ם, הוא מאכל המסייע לפנות האלכוהול מהגוף.  
  • מקלחת חמימה לראש. אדי האלכוהול נספגים בגוף ובמוח ותורמים לכאבי הראש בהנגאובר. הרמב"ם מציע לעשות מקלחת חמימה לראש, לשטוף הראש במים חמימים ועל ידי כך להתיך אדי האלכוהול ולשפר ההרגשה.  

איך למנוע הנגאובר ?

אומרים שחכם נמנע מראש להיכנס למצבים שפיקח יודע איך לצאת מהם. זה נכון גם לגבי הנגאובר. הדרך להתמודד אתו היא פשוט להקדים תרופה למכה ולמנוע הנגאובר על ידי הקפדה על מספר כללים:

לא לשתות יותר מדי. שתייה מתונה של משקאות אלכוהוליים מקטינה הסיכון להופעת הנגאובר. 

אכילת שקדים. בספר מרפא הבושם מופיע שאכילת חופן שקדים מרים תמנע שיכרות מהיין.

לשתות מים בין כוסות האלכוהול. לאלכוהול אפקט משתן שיכול לגרום להתייבשות. כדי להקטין הסיכון להנגאובר ממליצים באתר מכבי שירותי בריאות, לשתות כוס מים אחרי כל כוס אלכוהול ששותים.

העדיפו אלכוהול צלול – מחקרים מצאו ששתייה של משקאות אלכוהוליים צלולים כמו וודקה וג'ין נוטים פחות לגרום להנגאובר מאשר משקאות אלכוהוליים כהים כמו ויסקי, בירות כהות או יין אדום. בתהליך הייצור של המשקאות הכהים מופרש מתנול העלול להיות רעיל ולגרום להנגאובר.

לא לשתות אלכוהול על בטן ריקה. כששותים אלכוהול על בטן ריקה הוא נספג מהר בגוף (ריכוזו בדם עולה במהירות). במכון דוידסון מסבירים שהעלייה החדה הזו עלולה להזיק. בנוסף, כששותים על בטן ריקה, חסרה האנרגיה לה הגוף זקוק כדי לפרק האלכוהול.  

סיגריה עם אלכוהול – עישון עם אלכוהול יגביר הסיכוי להופעת הנגאובר. עשן הסיגריות לצד אדי האלכוהול בהם "זוכה" המוח, הוא שילוב שיכול לתרום להופעת כאבי ראש טורדניים.

הדרך היעילה להתמודד עם הנגאובר היא להימנע ממנו.

שתייה מופרזת על בטן ריקה של משקאות אלכוהוליים כהים, עישון והימנעות משתיית מים 'בין לבין', הם גורמי סיכון מבטיחים להופעת הנגאובר טורדני.

מנוחה, שתייה של מים ומיצים, אכילה קלה ושטיפת הראש במים חמימים יכולים לסייע להעביר הנגאובר.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן