חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כעס מזיק לבריאות

נכתב על ידי

כעס מזיק לבריאות

יצאנו לבדוק בקרב המחקרים המדעיים ובמקורות עד כמה כעס מזיק לבריאות וחזרנו עם ממצאים שכדי להיות מודעים אליהם לפני שכועסים

כעס גורם לאולקוס (כיב קיבה)

בזמן כעס הגוף מפריש מיצי קיבה (stomach acids) כמו אלו שהגוף מפריש בזמן אוכל. בעוד שבזמן אוכל מיצי הקיבה רצויים (מסייעים לעיכול), בזמן כעס הם מופרשים על בטן ריקה, ולכן פוגעים ברירית הקיבה והוושט וגורמים לכיבים (פצעים). מחקרים בקרב אנשי צוות אויר מצא פי שניים יותר כיבי קיבה,  בקרב פקחי אוויר וטייסים, מאשר באוכלוסייה הכללית.

כעס גורם לטחורים

בגמרא נאמר מפורשות שהכעס גורם לטחורים (מחלת התחתוניות). אחד ההסברים לכך הוא שהכעס גורם לעלייה קיצונית ומיידית בחום הפנימי של הגוף, הפוגעת בעיכול התקין וגורמת לעצירות – גורם סיכון מרכזי להופעת טחורים.

כעס פוגע בכבד

לפי הרפואה הסינית איברי הגוף קשורים לרגשות, והכבד קשור לכעס. גם לפי חז"ל הכבד קשור לכעס (חימה). מחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי J Clin Gastroenterol  מצא שחולים במחלות כרוניות של הכבד, נוטים להיות יותר כעוסים מאשר חולים במחלות כרוניות אחרות.

כעס מגדיל הסיכון לחלות בסוכרת

מחקרים מצאו שסטרס של הגוף, כמו בכעס, משפיע על ייצור האינסולין ועלול לגרום גם להופעת סוכרת וגם להוצאת חולי סוכרת מאיזון.

כעס גורם לכאבי ראש

אחת הסיבות להופעת כאבי ראש ממיגרנה היא התכווצות של עורקי התרדמה, אחריה מופיעה התרחבות העורקים ומופרש כימיקל הגורם לגירוי עצבי ולכאב ראש. מחקרים מצאו שכעס עלול לגרום להתרחבות עורקי התרדמה.

כעס עלול לגרום להתקף לב

כבר לפני שנים רבות דיווח טננט מאוניברסיטת סידני באוסטרליה על הקשר בין חשיפה לאירועי סטרס כעס, להופעת אוטם שריר הלב – התקף לב שעלול להסתיים במוות פתאומי. כיום כבר קיימת תמימות דעים מדעית ששני גורמי הסיכון העיקריים להופעת התקף לב – לחץ דם וכולסטרול לא מאוזנים – מושפעים ישירות מסטרס כמו בעת כעס. 

כעס מעלה הסיכון לחלות בסרטן

במחקר שפורסם בכתב העת של החברה האמריקאית לפסיכולוגיה (American Psychological Association) נמצא שאירועי כעס אצל מבוגרים בגיל השלישי העלו הסיכון לדלקות ולמחלות כרוניות ומקצרות חיים כולל סרטן.

כעס פוגע בעיניים ובראייה

בגמרא מופיע שהכעס מכלה את העיניים. דוד המלך כתב בספר תהילים שהכעס פגע בעיניו. מבחינה מדעית יש לכך הסבר. כשכועסים הגוף משחרר "הורמוני לחץ", אדרנלין וקורטיזול. בשל כך האישונים מתרחבים והעין מתכווצת. תהליך זה פוגע בזרימת הדם לכלי הדם במערכת הראייה.

חוקרים מגרמניה מצאו שמצבי סטרס כמו כעס, עלולים לגרום למחלות עיניים שונות (גלאוקומה, ניוון מקולרי, מחלות העצב האופטי ועוד).

כעס פוגע בשיקול הדעת ובחשיבה

בגמרא מופיע שכעס מסלק החכמה. במחקר של אוניברסיטת הרווארד מצאו שבזמן כעס פועלים עם תחושת ביטחון ושליטה מוגזמות ולא ריאליות מצד אחד, ועם מחשבות שליליות על האחר, מצד שני. השילוב הזה מנטרל כל שיקול דעת בריא, ומוביל לקבלת החלטות שגויות ולא רציונליות.

המודעות לנזקיו הקשים של הכעס לבריאות, לא רק שיכולה להרתיע מכעס אלא גם לתרום להבנה שמחלה כזו או אחר אצל מהאן דהוא יכולה להיות תוצאה של כעסנות יתר וכעס ניתן לשליטה ולנטרול

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן