חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול טבעי לטחורים

נכתב על ידי

טיפול טבעי בטחורים

טחורים (Hemorrhoids) הם מבנים אנטומיים תקינים המצויים אצל כל בני האדם. הם נראים כמו אשכולי ורידים דמוי כריות, ונמצאים מתחת לרירית המצפה את הרקטום ופי הטבעת. תפקידם לנקז את הדם מהאזור ולסייע בשליטה על אטימות פי הטבעת. הבעיה היא שהפרעה בזרימת הדם התקינה של מערכת ורידית זו, תגרום לטחורים להפוך גדושים (נפוחים) ודלקתיים או אז שלל סימפטומים עלולים להופיע כמו: גירוי, גירוד, דימום, כאבים בפי הטבעת וצניחת הטחורים מחוץ לפי הטבעת ("טחורים חיצוניים").

גורמים כמו עצירות, ישיבה מרובה, תזונה דלת סיבים תזונתיים וגנטיקה, מהווים סיבות מוכרות להופעת טחורים נפוחים ודלקתיים.

מחקרים מדווחים שמחצית מבני ה-50 ומעלה סבלו או יסבלו מטחורים מטרידים. אמנם טחורים לא הורגים אבל בהחלט יכולים לגרום סבל רב. קיימים שלל טיפולים, ממשחות ונרות ועד טיפולי לייזר וניתוחים, אבל לא כולם יעילים ולפעמים הטחורים הופכים מטרד קבוע.

לפני שפונים לסכין הניתוחים ערכנו עבורך רשימה של טיפים שכוללים שינויים קלים בתזונה ובאורח החיים שיכולים לרפא טחורים ולמנוע הופעתם בצורה טבעית !

אכילה של סיבים תזונתיים

על מנת להימנע מטחורים צריך להקפיד על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים.

שילוב סיבים תזונתיים בתפריט היומי, מקל ומשפר פעילות המעיים ומסייע במניעת טחורים ובהקלה בתסמינים.  

הסיבים התזונתיים שבמזון סופחים נוזלים במעיים. בשל כך הצואה הופכת רכה ו"נוחה" ליציאה. בנוסף, הצואה הנפוחה מגרה דפנות המעי ומעודדת פעילות מעיים ויציאה, לפני שהצואה מתייבשת במעי, מתקשה ומקשה בהתרוקנות.

  • לחם מלא הוא מקור מצוין לסיבים תזונתיים,
  • גם תפוחי עץ הם מקור טבעי מצוין לסיבים תזונתיים איכותיים במיוחד (בפרט אם אוכלים התפוח יחד עם הקליפה שלו).
  • תמרים יעילים במיוחד נגד טחורים. התמר עשיר בסיבים תזונתיים ולכן משפר פעילות המעיים ומקל ביציאות. בגמרא (כתובות י ע"ב) נכתב מפורשות שהתמר טוב לסובלים מטחורים ("מחלת התחתוניות"). במחקר בריטי נמצאה עלייה בפעילות המעיים ומניעת עצירות אצל אנשים שאכלו תמרים על בסיס יומיומי במשך 14 יום.

שתייה מרובה של מים

כשיש בגוף מספיק מים אז הצואה סופחת נוזלים מהמעי והופכת רכה ונפוחה. הדבר מעודד פעילות מעיים והיציאות רכות וקלות. לעומת זאת, באתר שירותי בריאות כללית מציינים שאם הגוף לא מקבל מספיק מים, אז המעי הגס שואב מים מהצואה, מייבש אותה, גורם להתקשות שלה ולקושי ביציאה.

המים גם מספקים לגוף מגנזיום סולפט – למעשה כ-20% מהמגנזיום בגוף מגיע מהמים. מחקר שפורסם ב- European Journal of Nutrition, מצא עלייה בפעילות מעיים וירידה במקרי העצירות אצל המשתתפים במחקר שנחשפו למים עשירים במגנזיום סולפט.

שתיית מים בכמות מספקת מהווה המלצה מקובלת למניעה והקלה בטחורים.

לא להתאפק לשירותים

התאפקות לשירותים עלולה לעלות ביוקר. במחקר מאוניברסיטת קופנהגן נמצא שהשתהות מהתרוקנות קשורה עם הופעת עצירות וטחורים.

כשמתאפקים אז הצואה, שנמצאת לפני ההתרוקנות ברקטום, עלולה לגרום ללחץ על הטחורים באזור פי הטבעת, לגרות אותם ולגרום לגודש וכאבים.

לעשות פעילות גופנית

פעילות גופנית מעודדת פעילות מעיים. במחקר משנת 2017 נמצאה עלייה בפעילות המעיים ושיפור בסימפטומים של עצירות אצל נשים ששילבו הליכה קלה באורח החיים שלהם, לעומת אלו שלא. לעומת זאת, בגמרא מופיע שישיבה מרובה מחמירה טחורים (כתובות קיא א).

ריכוך פי הטבעת על ידי שמנים

ניתן למרוח שמנים במקום להקלה. שמן אגוז ההינדי, שמן זית, שמן יסמין או שמן שומשום ושמן ורדים יעילים לצורך זה לפי הרמב"ם.

אלוורה להקלה בטחורים

בגמרא (גיטין סט ב) מוזכר צמח האלוורה ("אילווא") כמסייע לטחורים ("מחלת התחתוניות").

אמבטיות ישיבה לטחורים (Sitz)

אמבטיות ישיבה (Sitz) יכולות להקל במצבי גירוד, גירוי, כאבים בפי הטבעת וטחור עם קריש דם בתוכו. לפי המחקרים אמבטיות ישיבה עם מים חמים (מעל 30 מעלות) או עם מים קרירים (מתחת ל- 14 מעלות) מקלות בכאבי טחורים. גם הרמב"ם ממליץ על אמבטיות ישיבה לסובלים מטחורים. איך לעשות אמבטיה ישיבה לטחורים ?

  • למלא האמבטיה במים חמים (מעל 30 מעלות) או קרירים (מתחת ל-14 מעלות) עד גובה של מספר סנטימטרים שיספיקו כדי לכסות את האגן בישיבה באמבטיה. הרמב"ם ממליץ אמבטיית מים חמים ששמו בה חליטת עלי קמומיל, אניס או פשתן ולשבת באמבטיה כל עוד המים לא התקררו.
  • לעשות אמבטיית ישיבה לאחר כל יציאה. מומלץ 2-3 אמבטיות ביום.
  • לייבש אזור פי הטבעת היטב ובעדינות לאחר הרחצה (לא להשאיר המקום לח).

כעס גורם לטחורים

בגמרא (נדרים כב א) מופיע שכל הכועס "התחתוניות שולטות בו" (טחורים). 

חוקרים מאוניברסיטת מישיגן בארה"ב מצאו שתהליכים הורמונליים המתרחשים בגוף בעת מצב סטרס כמו כעס, מפריעים לתפקוד התקין של המעיים ועלולים לגרום לעצירות.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן