חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך להגביר את החשק המיני (ליבידו)

נכתב על ידי

מה גורם לירידה בחשק המיני ומהן הדרכים הטבעיות להגביר את הליבידו - יצאנו לבדוק מה אומרים המחקרים המדעיים ובמקורות

לִיבִּידוֹ (libido) או "חימדון" בעברית, הוא הכינוי שקבע זיגמונד פרויד לתיאור היצר המיני. מבחינה פיזיולוגית מושפע הליבידו ממערכת העצבים המזולימבית במוח, המושפעת מדופמין וכן הורמונים אחרים המשפיעים על הליבידו כמו אסטרוגן, פרוגסטרון, סרוטונין ובראש כל אלו הטסטוסטרון – הורמון מין מרכזי המיוצר אצל הגברים באשכים ואצל הנשים בשחלות. הבעיה היא שעד 50% מהנשים ו-30% מהגברים ידווחו בשלב כלשהו בחייהם על ירידה בחשק המיני (ליבידו).

מהן הסיבות העיקריות לירידה בחשק המיני ?

  • מצב נפשי. דיכאון גורם לירידה בחשק המיני. התרופות נוגדות הדיכאון הקלאסיות (SSRI), גורמות לעיכוב ספיגת הסרוטונין במוח וסרוטונין גבוה פוגע בליבידו. הדיכאון גורם לתשישות וראייה שלילית של בן הזוג והחיים בכלל.  לפי הרמב"ם שמחה, צחוק ושעשוע, כמו גם מנוחה ורוגע, מגבירים החשק המיני בעוד אבל, יגון ואנחה, כמו גם עייפות ותשישות מורידים החשק המיני.
  • הזדקנות. שינויים הורמונליים בגיל המעבר (ירידה ברמות הטסטוסטרון אצל גברים וגם באסטרוגן אצל נשים) וכן מחלות הפוגעות בכלי הדם או בתחושה, נחשבים לסיבות מרכזיות לירידה בחשק המיני בגיל המבוגר.
  • בעיות פיזיות. בעיות שפיכה, אימפוטנציה, יובש נרתיקי, כאבים ואי נוחות, היעדר סיפוק, וגיניזמוס, אלו ועוד סיבות פיסיולוגיות אחרות עשויות להשפיע על החשק המיני.
  • הריון ולידה. הסיבות לירידה בחשק המיני סביב הריון ולידה הן שינויים הורמונליים כמו עלייה ברמות הורמון הפרולקטין בשל הנקה, תשישות וכן כאבים בשל חתך או קרע וגינלי במהלך הלידה.
  • אלכוהוליזם ושימוש בסמים. שתיה מופרזת של אלכוהול כמו גם שימוש בסמים פוגעים בדחף המיני.

טיפים להגברת החשק המיני והליבידו

יין אדום להגברת החשק המיני

יין אדום נחשב לגורם המעורר החשק המיני, בשל יכולותיו המרפות והמשחררות, כמו גם יכולתו של היין לחמם הגוף ולהגביר זרימת הדם. מחקר איטלקי מצא עלייה בחשק המיני אצל נשים ששתו מדי יום שתי כוסות יין אדום.     

גם בגמרא מופיע שיין ישן מעורר החשק המיני. 

ריחות מתוקים להגברת הליבידו

ריח גורם לגירוי המערכת הלימבית ובלוטת יותרת המוח, האחראית על ייצור הורמונים המשפיעים על הליבידו, מסביר בלום קוצ'אר – ארומתרפיסט ידוע שדבריו פורסמו באתר Times of India. 

שמנים ארומטיים בריחות מתוקים כמו: ילנג ילנג (קננגה ריחנית), ורדים (Rose), יסמין (Jasmine) ולבנדר (Lavender) נמצאו בעלי יכולת להגביר החשק מיני.

בגמרא מובא שריח המור והאפרסמון מעורר תאווה "כארס בכעוס".

חימום הגוף להגברת החשק המיני

לפי הרמב"ם העלאת החום הפנימי של הגוף גורמת להגברת החשק המיני (ליבידו). ניתן לעשות זאת בכמה דרכים:

  • הרחה של ריחות "חמים" כמו המור והאמבר.
  • שתיית יין או מים עם דבש. שתיית כוס יין או משקה חמים עם דבש.
  • חימום כפות הרגליים. כפות רגליים קרות לפי הרמב"ם מורידות הליבידו והדחף המיני. חימום כפות הרגליים למשל על ידי עיסוי או רחצה במים חמים, תגביר החשק המיני. 
  • חימום הגב התחתון ושיפולי הבטן. חפיפה ורחצה במים חמים של אזור הגב התחתון ושיפולי הבטן, כמו גם מריחת האזור בשמן בניחוח מור, יגבירו החשק המיני לפי הרמב"ם.

הירידה בחשק המיני יכולה לנבוע מסיבה פסיכולוגית כמו בעיות בקשר הזוגי, סטרס או עייפות מתמשכת או מסיבה רפואית כמו שינויים הורמונליים, אין אונות או כאבים בעת קיום יחסים. לפעמים מדובר בשילוב. 

ישנן דרכים טבעיות להגביר הליבידו: שתיית יין אדום, פיזור ריחות מתוקים וחימום הגוף, יתרמו להגברת החשק המיני בצורה טבעית.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן