חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מקלחת חמה

נכתב על ידי

יתרונות של מקלחת חמה

בעוד שמקלחת במים קרים גוררת עליה בקצב הלב והנשימה ותחושת ערנות, מקלחת חמה מפעילה את מערכת העצבים הפאראסימפתטית האחראית על פעולות הרגעה של הגוף. מהם היתרונות של מקלחת חמה וממה מומלץ להימנע – על כך בשורות הבאות

מקלחת חמה להורדת לחץ הדם והגנה על הלב

מחקרים מצאו שרחצה במים חמים (32 מעלות צליוס) גרמה להורדת קצב פעימות הלב ולחץ הדם בצורה ניכרת.
מחקר יפני, שנעשה בקרב כ- 60,000 משתתפים, מצא שמקלחות חמות נמצאו קשורות עם ירידה משמעותית בלחץ הדם, לצד ירידה של 28% בסיכון למחלות לב וירידה של 26% סיכוי לשבץ מוחי.

מקלחת במים חמים להקלה בהצטננות

אדי המקלחת החמה יוצרים לחות במעברי האף ומשמשים על תקן של מסירי גודש טבעיים המקלים בתסמיני הצטננות. מחקרים מצאו שטבילה של 10-15 דקות באמבטיית מים חמים תסייע לגוף לשוב לאיתנו במקרים של הצטננות. מצד שני, לפי הרמב"ם רחצה ארוכה מדי במים חמים עלולה לגרום לריבוי ליחות בגוף העלולות לגרום לנזלת ולהתפשט לדלקת.

מקלחת חמה להרפיית השרירים

מקלחת חמה מורידה מתח (טונוס) השרירים וגורמת להרפייתם ומקלה על עייפות השריר. מחקרים מצאו שטבילת הרגליים במים חמים (40 מעלות צלזיוס) למשך 45 דקות לפני אימון, הפחיתה את מרבית הסימנים של נזק לשרירים הקשור במאמץ הספורטיבי.

שימוש בזרם מים חמים באמבטיה, יכול לסייע בשחרור והרפיית שרירים תפוסים. 

מקלחת במים חמים להקלה בכאבי ראש

אחת הסיבות לכאבי ראש היא התכווצות כלי הדם המוחיים. רחצת הראש במים חמים גורמת להרפיית כלי הדם והתרחבותם ויכולה לסייע בהקלה בכאבים.

רחצה במים חמים לניקוי עמוק של העור

מקלחת במים חמים מרחיבה נקבוביות העור (PORES) ומאפשרת על ידי כך שטיפה של שומן ולכלוך המסתתרים בין הנקבוביות. סיום המקלחת במים קרים יתרום לסגירת הנקבוביות ושיפור מראה העור.

מצד שני, ד"ר מקנזי מאוניברסיטת יוטה בארה"ב מסביר כי ככל שהמקלחת החמה ארוכה יותר כך יותר שמן ולחות טבעיים מוסרים מהעור והתוצאה עלולה להיות הופעת יובש וגרד. 

מקלחת חמה להקלה בכאבי טחורים

מחקרים מצאו שאמבטיית ישיבה (sitz) במים חמים של 30 מעלות ומעלה, יעילה לשליטה בכאבים במקרה של טחורים או פיסורה אנלית כרוניים.

מקלחת חמה מרדימה

המים החמים מפעילים מערכת העצבים הפאראסימפטתית שגורמת לתחושת רוגע מרדימה. אם מתקשים להירדם – מקלחת חמה תעשה העבודה. עם זאת, מזהיר הרמב"ם מפני הירדמות במקלחת חמה, שעלולה לגרום להתעלפות ואובדן הכרה (סינקופיה).

מקלחת חמה מרזה

כדי לרדת במשקל מציע הרמב"ם לטבול באמבטיה של מים חמים.

בפרסום של אוניברסיטת לאובורו באנגליה, שנשא הכותרת "למקלחת חמה יתרון כמו להתעמלות", נמצא שטבילה של 60 דקות באמבטיה חמה הביאה לשריפה של 140 קלוריות –  כמו הליכה של 30 דקות.

מקלחת חמה ארוכה מדי עלולה לגרום לנזק יותר מאשר תועלת – ריבוי ליחות, גירוי של העור, התייבשות, כמו גם אירועי סינקופיה והתעלפויות עלולים להופיע.

בשל ההשפעות ההמודינמיות של המים החמים על הגוף, במקרה של חולים במחלות לב וכלי דם מומלץ להתייעץ בנושא עם הרופא המטפל.

מקלחת במים חמים מעוררת בקיעת דם. במקרים של פצעים מדממים או רעיפת דם (דימום מהנחיריים) כדאי לקחת זאת בחשבון. 

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן