חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניקוי רעלים דרך העור

נכתב על ידי

איך רעלים משפיעים על העור ואיך לנקות העור מרעלים ?

לגוף דרכים משלו להתגונן ולנקות עצמו מרעלים. הוא עושה זאת באמצעות מערכות שונות כמו הכבד, הכליות, מערכת הלימפה, מערכת הנשימה ומערכת החיסון.

גם העור לוקח חלק פעיל בהגנה על הגוף מרעלים וניקויו. העור אוטם הגוף ומגן עליו. יש בו תאי דם לבנים, הנלחמים במזהמים המנסים לחדור לגוף והוא נחשב לחלק ממערכת החיסון. העור הוא גם איבר מפריש. בדרמיס, השכבה האמצעית של העור, יש כלי דם, כלי לימפה ומערכת ניקוז לפינוי פסולת מהגוף החוצה על ידי הזעה של העור.

מצד שני, העור הוא השכבה החיצונית של הגוף ולכן חשוף לרעלים, כמו כימיקלים וחלקיקים הנישאים באוויר מזוהם, קרמים וסבונים בעלי רמת רעלנים גבוהה, קרני UV של השמש, משטחים מזוהמים איתם באים במגע ועוד. 

בנוסף, על העור עצמו יש חיידקים ורעלים רבים, המחכים להזדמנות לעבור פנימה למשל במגע עם הפה או העיניים.

הרעלים עימם בא העור במגע עלולים לפגוע במראה העור, להאיץ הזדקנותו ולהוביל להופעת כתמים, קמטים ופיגמנטציה.

העור הוא גם איבר סופג. רעלים הבאים במגע עם העור עלולים להיספג לתוך מחזור הדם ולגרום לתחלואה.

מדריך לניקוי רעלים דרך העור

הזעה – פעילות גופנית ומקלחת. פעילות גופנית היא דרך מצוינת לפלוט מהגוף רעלים. פעילות ספורטיבית, בדגש על פעילות ארובית, מביאה להזעה מוגברת ותורמת בכך לניקוי הגוף מרעלים. מקלחת, בעיקר אחרי ספורט, היא דרך מצוינת להשלים את פעולת ההזעה. שהייה במרחצאות מרפא כמו חמי געש או חמי טבריה, מסייעת לגוף להפריש זיעה ורעלים דרך העור.

לבישת בגדים "נושמים" ולא סינטטיים. העור צריך לנשום. בגדים סינתטיים הם בעלי רמת אוורור קטנה מאוד החונקים העור. מומלץ ללבוש בגדים מחומרים טבעיים, כמו כותנה.

לשטוף ידיים. הידיים קיבלו בחז"ל את התואר המפוקפק "ידיים עסקניות " כלומר הידיים באות במגע עם הרבה דברים, לרוב מבלי לשים לב. הבעיה היא שעור הידיים עלול להיות מקור לספיגת רעלים, נוסף על חיידקים שונים הנמצאים ממילא על העור. מגע עם הידיים בפה או בעיניים למשל, יאפשר חדריה של הרעלים אל תוך הגוף. לכן חשוב וכדאי לשטוף ידיים עם סבון כל פעם שנכנסים הביתה, לפני ואחרי ארוחה וכו'.

לשטוף פנים. על עור הפנים יושבים חיידקים רבים העלולים לזהם הגוף. מומלץ לשטוף פנים לפחות פעמיים  ביום, בוקר וערב וארחי שמזיעים. מומלץ להשתמש בתכשיר ניקוי עדין וטבעי ועל ידי כך להסיר מהפנים חיידקים, לכלוך, ערפיח, איפור וכו'.

להשתמש בקרם הגנה על בסיס קבוע. חשיפה לקרני ה-UV של השמש עלולה לפגוע במראה העור. מומלץ להגן על העור על ידי שימוש בקרם הגנה. מומלץ להשתמש בקרם עם מקדם הגנה של 30 לפחות. מומלץ למרוח מחדש במהלך היום.

להשתמש בקרם לחות. קרם לחות מאפשר ללכוד מים בעור היוצרים שכבת הגנה על העור, וגם מעניקים לעור מראה צעיר ורענן יותר.

להימנע מעישון. עישון פוגע בבריאות העור. העישון פוגע באלסטיות של העור והופך אותו לרפוי ומקומט. העישון גם מאט ריפוי פצעי עור ומחמיר מחלות עור כמו פסוריאזיס.

יותר מים – פחות אלכוהול. התייבשות גורמת לעור להיראות מבוגר יותר. מומלץ לשתות מים בכמות מספקת ולהימנע משתייה של משקאות מייבשים כמו אלכוהול.

לאכול מזונות עשירים בנוגדי חמצון מזונות עשירים בנתרן, סוכרים ושומנים לא בריאים עלולים לגרום לדלקת קלה של העור שיכולה לגרום לפצעונים, גירוי ועוד מצבים העלולים לתרום להופעת עור מבוגר יותר.

מצד שני, תזונה של מאכלים עשירים בנוגדי חמצון עושה בדיוק ההיפך, היא מפחיתה דלקת, מחמצנת העור ונלחמת בתהליכי הזדקנות של העור. מומלץ לשלב בתזונה מזונות עשירים בנוגדי חמצון כמו: פירות וירקות כתומים, ירקות עלים ירוקים, פירות יער עדשים ושעועית.

שימוש ברטינואיד לשיפור מראה העור

הרטינואיד הוא תכשיר המכיל ויטמין A המשמש לטיפול באקנה ובפסוריאזיס. הרטינואידים מגבירים ייצור הקולגן, משפרים גמישות העור ומסייעים בהעלמת קמטים עדינים ובשיפור מראה העור. שוחח עם רופא העור שלך על הוספת רטינואיד לשגרת הטיפוח שלך.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן