חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

על איזה צד לישון ?

נכתב על ידי

לשינה תפקיד מרכזי בבריאות הגוף והנפש אבל על איזה צד מומלץ לישון ? האם זה בכלל משנה ?

יצאנו לבדוק מהי תנוחת השינה האופטימאלית, איזה תנוחה תיטיב עם עמוד השדרה ואיזו עם העיכול ועל איזה צד כדאי לישון אם נוחרים יותר מדי – כל זאת ועוד בשורות הבאות

שינה על הבטן - לא מומלץ

לפי פרסום של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת הרווארד, שינה על הצד או על הגב עדיפה לעמוד השדרה, מאשר שינה על הבטן.

שינה על הבטן אינה טבעית לעמוד השדרה מכיוון שבמצב זה הגב הופך מקושת, שכן רוב המשקל הוא במרכז הגוף. בנוסף, כשישנים על הבטן גם הצוואר מאבד מתנוחתו הטבעית והופך מתוח ומסובב.

אם בכל זאת ישנים על הבטן אז כדאי לעשות זאת בלי כרית או לכל היותר עם כרית שטוחה. שינה  על הבטן עם כרית בתנוחה בה הבטן ממילא שקועה, תוסיף למתיחת הצוואר. 

שינה על צד שמאל לבריאות הקיבה

לפי הרמב"ם הדרך לישון נכון היא להתחיל השינה על צד שמאל ולעבור בהמשך לישון על צד ימין. 

בשינה על צד שמאל הקיבה הנמצאת בצד שמאל, נשענת על המיטה ומתחממת ממנה והכבד, שנמצא בצד ימין, מוסיף גם הוא לחימומה. החום מסייע לקיבה לסיים תהליכי עיכול. 

שינה על צד שמאל למניעת צרבת

שינה על צד שמאל גם מונעת צרבות. כשישנים על צד שמאל, השסתום האחראי על מניעת חזרה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט הופך אטום יותר, מאשר בשינה על צד ימין – שאז הוא עלול מעט להיפתח ולאפשר למיצי עיכול לעלות חזרה מהקיבה לוושט. חזרה של מיצי קיבה לוושט עלולה לגרום לצרבת ולפגוע ברקמת הוושט. 

שינה על צד שמאל מפחיתה נחירות

שינה על הצד מאפשרת נשימה קלה ונינוחה יותר, ולכן מומלצת לסובלים מנחירות ומתסמונת דום נשימתי בשינה.

שינה על צד שמאל לבריאות המוח

באתר שירותי בריאות כללית מאזכרים תוצאות מחקרים שמצאו כי שינה על צד שמאל יעילה ב-25% יותר מאשר כל תנוחה אחרת, בפינוי פסולות וחומרים רעילים מתאי ורקמות המוח (באמצעות המערכת הגלימפטית glymphatic pathway). 

שינה על צד ימין

שינה על צד ימין לפי הרמב"ם תאפשר לקיבה להתקרר ולנוח.

שינה על הגב

הרמב"ם ממליץ להימנע משינה על העורף. אם בכל זאת ישנים על הגב אז מומלץ לתמוך העורף בכרית וגם לשים כרית תחת הברכיים כדי לשמור על העקומה הטבעית של עמוד השדרה.

יתרון בולט של שינה על הגב הוא מניעת חזרת מיצי עיכול מהקיבה לוושט והופעות צרבות. בשינה על הגב, הראש והצוואר מוגבהים. במצב זה מיצי הקיבה מתקשים לעלות לוושט ולפגוע בו.

שינה על צד שמאל מסתמנת כתנוחת השינה עם התועלת המרבית. שינה על צד שמאל מסייעת לעיכול, מונעת צרבת ונזקים לוושט, מקלה על נחירות ותסמונת דום נשימה בשינה ומקלה על המוח בניקוז פסולת ורעלים דרך המערכת הגלימפטית. 

כדי לשמור על העקומה הטבעית של עמוד השדרה עד כמה שניתן, מומלץ בשינה על הצד לתמוך הראש בכרית ולהשתמש גם בכרית נוספת בין הרגליים. הכרית תשמור על התנוחה הטבעית של עמוד השדרה ותיטיב עם הגב.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן