חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיאטת הרמב"ם לרדת במשקל

נכתב על ידי

דיאטת הרמב"ם - לרדת במשקל בלי דיאטה

הרשת מלאה בדיאטות שונות כמו דיאטת ספירת נקודות, דיאטת צום, דיאטת אטקינס והרשימה עוד ארוכה. הבעיה היא שכל מי שניסה לרדת במשקל באמצעות דיאטה מכיר את ההתלהבות של ההתחלה, הירידה במשקל שבדרך כלל באמת מגיעה ואז את הייאוש והעלייה חזרה במשקל, לפעמים עם ריבית.  

אם באמת רוצים לרדת במשקל ולהצליח לשמור על משקל גוף תקין, הפתרון הוא לא דיאטה אלא שינוי הרגלי האכילה. בכתבי הרמב"ם מופיע איך לעשות את זה:

לפני הארוחה

לשתות מים. הרמב"ם ממליץ לשתות שתי כוסות מים לפני האוכל, עדיף חצי שעה לפני הארוחה. שתיית המים לפני האוכל תגרום לתחושת שובע מוקדמת ותימנע אכילה של קלוריות מיותרות.

לחמם את הגוף. הרמב"ם ממליץ לעשות פעילות גופנית קלה "לחמם מעט את הגוף" לפני הארוחה, כדי שמערכת העיכול תפעל במיטבה.

בארוחה עצמה

לאכול תמיד בישיבה. מחקרים מצאו שאם אוכלים בעמידה, אוכלים עד 45% יותר. כשאוכלים בעמידה אין מודעות לאכילה, לא שמים לב שאוכלים, ולכן אוכלים יותר. בנוסף, באכילה בעמידה המזון מתעכל מהר מדי, לא נהנים מתחושת נינוחות ושובע והופכים שוב רעבים.

לאכול מצלחת קטנה ("לשבוע דרך העיניים"). בני האדם אוכלים עם העיניים, זו עובדה מדעית. אפשר לנצל את זה ולשבוע דרך העיניים. אפשר למזוג אוכל לצלחת קטנה, כך זה ייראה לעיניים כאילו אכלנו יותר, מאשר אם אוכלים את אותה כמות מצלחת גדולה יותר.

להתחיל במזון הקל. כשהקיבה מלאה היא משדרת את זה למוח. הבעיה היא שיכולות לעבור 20 דקות עד שהמוח מקבל האות מהקיבה. בינתיים אוכלים סתם לא כי רעבים אלא בגלל הדיליי בתקשורת. אם מתחילים הארוחה במזון הקל יותר, כמו סלטים מרוויחים פעמיים: גם מאפשרים פירוק טוב של המזון היותר מזין והפחות משמין, מכיוון שבשלב זה הקיבה עדיין לא מותשת מפעולת העיכול וגם נותר פחות זמן לאכול מהמאכלים הכבדים יותר, בפרק הזמן בו המוח עדיין לא קיבל את אות השובע מהקיבה.

ללעוס כמה שיותר לפני שבולעים. מחקרים מצאו שאם לועסים יותר אוכלים פחות. יש מספר דרכים להצליח ללעוס מספיק: אפשר לספור לעיסות לפני שבולעים (32 לעיסות נמצאו במחקרים אידיאליות) או לספור שניות (30 שניות). מומלץ להניח את המזלג או הכף בין ביס לביס, לא לדבר בזמן שלועסים (הדיבור מעודד בליעה) ולהשתדל להתרכז באכילה, לכבות הטלוויזיה ולא להתעסק עם המכשיר הנייד בזמן האוכל.

לא לאכול מכל המנות. כדי להצליח בזה ממליץ הרמב"ם להימנע מראש מריבוי תבשילים בארוחה. כשיש מנות שונות, הפיתוי לטעום גדל והתוצאה היא אכילה מוגזמת מתוך פיתוי ולא מרעב. מה גם שהגוף מתקשה בעיכול מני מזון שונים במקביל.

לא לדלג על ארוחת בוקר

מחקרים מצאו שמי שאוכל ארוחת בוקר, אוכל פחות במהלך היום. ארוחת הבוקר מעודדת חילוף חומרים ומונעת נשנושים מיותרים במהלך היום. 

לאכול ארוחת ערב מוקדם

מומלץ להקדים את ארוחת הערב ולהימנע מארוחות לילה. מחקרים מצאו שאם אוכלים את אותה ארוחה בבוקר ובערב, כמות הקלוריות שהגוף יעלה בערב כפולה, מאשר כשאוכלים בבוקר. ככל שאוכלים את ארוחת הערב מוקדם יותר, כך תוספת הקלוריות לגוף תהיה קטנה יותר. בנוסף, כשאוכלים ארוחת ערב מוקדם, מאריכים הזמן בו הגוף נמצא בצום במהלך הלילה עד ארוחת הבוקר. הדבר גם בריא (מאפשר למערכת העיכול לנוח) וגם מוביל בסופו של דבר לירידה במשקל ושמירה על משקל גוף תקין (זה הרעיון שעומד מאחורי דיאטות צום מבוקרות כמו דיאטת 16:8).

בשורה התחתונה - דיאטת הרמב"ם

לפי הרמב"ם, הקפדה על מספר כללים היא הדיאטה הנכונה שתוביל גם לירידה במשקל עודף וגם לא פחות חשוב מזה – תאפשר לשמור על משקל תקין לאורך זמן. ניתן לעשות זאת על ידי הקפדה על מספר כללים פשוטים וקלים:

  • שתיית מים כחצי שעה לפני הארוחה
  • פעילות גופנית קלה לפני הארוחה לחימום הגוף ומערכת העיכול.
  • אכילה בישיבה בלבד מכלי אוכל קטנים
  • התחלת הארוחה במזון קל
  • לעיסה מספקת לפני שבולעים
  • הימנעות מריבוי תבשילים
  • הקפדה על ארוחת בוקר
  • אכילה של ארוחת הערב מוקדם 

חשוב לציין שירידה במשקל היא אירוע טראומטי מבחינת הגוף. יש לעשות התהליך בהדרגה, כדי שהגוף כאילו לא ירגיש בשינוי. שינויים קיצוניים יגרמו לגוף להאט את קצב חילוף החומרים שלו והירידה במשקל עלולה להיתקע (ניתן לזרז חילוף החומרים על ידי פעילות גופנית מתונה).

מקלחת חמה לירידה במשקל ?

לפי הרמב"ם טבילה באמבטיה של מים חמים תורמת לשריפת קלוריות וירידה במשקל. מחקר מצא שטבילה של שעה באמבטיית מים חמים, גרמה לשריפה של 140 קלוריות – כמות דומה לכמות הקלוריות ששורפים בהליכה של 30 דקות !

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן