חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דבש בריאות

נכתב על ידי

דבש נחשב למזון בריא במיוחד - מה יש בדבש ומהן סגולותיו הרפואיות ?

דבש דבורים נוצר מצוף של פרחים. הדבורה שואבת את הצוף מהצופנים של הפרח אל "קיבת דבש", מעבדת אותו ופולטת הצוף ה"מעובד" בכוורת, שם הוא מתייבש והופך לדבש. כך שהדבש הוא תוצר טבעי של פרחי בר, אנזימים וחיידקים חיים ההופכים יחדיו לחומר רב עוצמה.

אמנם בדבש יש לא מעט סוכר ולכן גם לא מעט קלוריות, אבל אין בדבש שומן וכולסטרול והוא עשיר בוויטמינים ומינרלים חיוניים, כולל קלציום, ברזל, מגנזיום, סלניום, ניאצין, ויטמין C וויטמין B12 ועוד.

בדבש גם תרכובות כימיות של פלבנואידים וחומצות פוליפנולים – נוגדי חמצון חזקים המגנים על תאי הגוף מפני תהליכי בליה ונזקי רדיקלים חופשיים (עקה חמצונית), מונעים דלקות ובעלי אפקט אנטי-בקטריאלי. 

שלמה המלך אמר כי אמרי נועם הן כמו צוף דבש – גם מתוקות לנפש וגם מרפאות הגוף. בגמרא מופיע שהדבש מרפא את החולה. 

מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות קושרים את הדבש עם מגוון סגולות בריאותיות כמו ריפוי פצעי עור, הקלה בכאבי גרון, הגנה על הלב ושיפור מאזן החיידקים הטובים במעיים (אפקט פרוביוטי).

דבש לבריאות העור

יכולת ספיחת הנוזלים של הדבש, בשילוב עם רמת החומציות הגבוהה שלו ורכיבים כימיים אנטי בקטריאליים חזקים כמו פלבנואידים וחומצות פוליפנולים, הופכים הדבש לחומר מנטרל חיידקים אפקטיבי, המונע ריקבון והחמצה.

בשל רכיביו משמש הדבש כיום רכיב מרכזי במגוון משחות לטיפול בפצעים פשוטים ומורכבים וחומר בסיס בתכשירים קוסמטיים שונים.

דבש גולמי יכול לשמש משחה טבעית לריפוי פצעי עור שטחיים וכוויות קלות, פצעי אקנה, ובעל סגולות לשיקום וריפוי עור הפנים.

דבש לכאבי גרון ושיעול

במחקר בתנאי מעבדה נמצא שאינהלציות עם דבש מנוקה הפחיתו תאי דלקת כרונית בדרכי הנשימה. ממצא זה, לצד יכולותיו המוכחות של הדבש במניעת דלקות וזיהומים, מסירים כל ספק מההמלצה של הסבתות לקחת כפית דבש נגד כאבי גרון ושיעול.

דבש להקלה בעיכול

מחקרים מצאו שהדבש מעודד ייצור אורגניזם פרוביוטיים המונעים תחושות אי נוחות במעיים ועצירות, ובעלי פוטנציאל למניעת מחלות דלקתיות בדרכי העיכול.

דבש נגד חיידק ההליקובקטר

הדבש נמצא יעיל נגד מספר רב של מחוללי זיהום של דרכי העיכול, ביניהם חיידק ההליקובקטור, העלול לגרום לאולקוס, דלקת קיבה (גסטריטיס) וממאירות של דרכי העיכול.

דבש ללב בריא

מחקרים קליניים שונים מצאו כי לדבש אפקט מגן על מערכת הלב וכלי הדם, על ידי הפחתת קרישי דם ושיפור היכולת של כלי הדם הלבביים להתרחב.

דבש נגד סרטן

בפרסום של חוקרים ממלזיה נמצא כי דבש מנוקה ודבש טולנג בעלי השפעה חיובית על תאים של סרטן שד. החוקרים מצאו ירידה משמעותית בצמיחת הגידול, דירוג הגידול, פעילות הורמונלית ופרמטרים נוספים אחרים המשפיעים על מידת האגרסיביות של התאים הסרטניים.

מחקר אחר מצא שבכוחו של הדבש לבלום התרבות של תאי סרטן הערמונית (פרוסטטה). החוקרים ייחסו ההשפעה הטובה בעיקר לרכיב הכריסין (Chrysin) שבדבש והמליצו על שימוש בכריסין הן למניעה והן לטיפול בסרטן הערמונית.

איזה דבש הכי בריא ?

קיימת עדיפות ברורה לדבש גולמי. הפסטור אמנם מעניק לדבש מרקם וטעם מעודנים יותר, אך תהליך הפסטור (חימום) הורס רכיבים תזונתיים חשובים בדבש.

דבש המנוקה (משיחי המנוקה שבניו-זילנד), נחשב לדבש בעל אפקט נוגד חמצון חזק פי כמה מהדבש הרגיל ונוגד דלקות וחיידקים אפקטיבי ביותר. באתר health-line מוצגים מחקרים שמצאו שדבש המנוקה יעיל לטיפול בפצעי עור, בעששת ובדלקות חניכיים, בכאבי גרון, בשיעול ובאסטמה, באולקוס ובדלקות בדרכי העיכול. 

כמה זמן מחזיק דבש ומתי הוא פג תוקף ?

אם יש מזון שאפשר לומר עליו שהוא כנראה לעולם לא מאבד מתוקפו חוץ ממלח, זה הדבש. כמות הסוכר בדבש ורמת החומציות שלו, לצד יכולותיו של הדבש לספוג לחות ולנטרל חיידקים וריקבון, מעניקים לו "חיי מדף" של עשרות שנים ויותר. 

במאה ה-19 מצאו ארכאולוגים במצרים כד דבש שטעמו היה מושלם על אף שגילו הוערך באלפי שנים.  

דבש רק מגיל שנה ומעלה

בשנת 1976 דווח לראשונה על מקרה מוות של תינוק בשל "בטוליזם תינוקות" (אינפנט-בטוליזם) – הרעלה שמקורה בכשל של מעי התינוק הרך לעבד דבש.

ההמלצה הגורפת של איגודי הבריאות השונים – כולל משרד הבריאות בישראל –  היא לא להאכיל בדבש תינוקות מתחת לגיל שנה.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן