חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ויטמין די D טבעי מהשמש

נכתב על ידי

ויטמין D טבעי מהשמש

אין חולק שחשיפה לא מתונה לשמש עלולה להזיק לעור ואפילו לסכן חיים, עם זאת חשוב לזכור שלשמש גם סגולות ריפוי וחשיפה לשמש הכרחית לבריאות. אחד היתרונות הבריאותיים של חשיפה לשמש הוא ייצור ויטמין D על ידי הגוף. 

ויטמין D הוא ויטמין מרכזי והכרחי לחיזוק ובניית העצמות והמערכת החיסונית של הגוף. הוא נמכר בשלל צורות (כדורים, טיפות ועוד), אבל אפשר לקבל אותו בטבעיות מהשמש – על כך בשורות הבאות

רגע - מה מיוחד בויטמין D ?

ויטמין D לחיזוק העצמות. ויטמין D מחזק עצמות השלד על ידי כך שהוא מגביר ספיגת הסידן מהמעיים לעצמות וסידן אין טוב ממנו לעצמות. ויטמין די גם מונע בריחת סידן בשתן ושומר על ריכוזו בגוף. רמות ויטמין D תקינות מקטינות הסיכון להיחלשות העצמות והופעת מחלות כמו אוסטאופורוזיס – מחלה בה הופכות העצמות רכות ושבירות בצורה קיצונית. תיסוף ויטמין D מהווה טיפול מקובל במקרים של בריחת סידן.

ויטמין די לחיזוק המערכת החיסונית ומניעת הצטננות. ויטמין D הוא ויטמין חשוב המשפיע בין היתר על הפעלה ותפקוד תקינים של מערכת החיסון האחראית על מיגור מחלות ועל תהליכי החלמה של הגוף.

מחסור בוויטמין D עלול להגדיל הסיכון לחלות במחלות של דרכי הנשימה כמו הצטננות ודלקות.

מחסור בוויטמין די דווח כגורם המעלה הסיכון לחלות בקורונה. מחקרים מצאו גם שרמות ויטמין די תקינות מקטינות הסיכון לחוות סימפטומים חמורים של הקורונה ומעלות הסיכוי לשרוד אותה. מחקר שנעשה דווח על תוצאות חיובית מהטיפול בוויטמין.

ויטמין D לבריאות המעי. קיים קשר הפוך בין כמות הוויטמין D בגוף לבין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. באתר האגודה למלחמה בסרטן מדווח שאנשים עם רמות ויטמין די גבוהות, נמצאים בסיכון קטן משמעותית לחלות בסרטן המעי הגס. ההבדל בסיכויים לחלות עשוי להגיע עד 40%.

השמש מעודדת ייצור ויטמין D

לפי ד"ר שטרן, ראש המחלקה לרפואת העור בבית חולים דקונס, אותן קרני UVB של השמש הגורמות נזקים  לעור שלנו, גם מגבירות ייצור ויטמין D בגוף. 

ויטמין D נחוץ לחיזוק העצמות, חיזוק המערכת החיסונית ומניעת דלקות ומחלות. רמת ויטמין די מומלצת למבוגר היא כ-100 ננומול לליטל ליום שהם כ-9,000 IU – יחידות בינלאומיות.

מחקר משנת 2008 בדק כמה ויטמין די הגוף מייצר לאחר חשיפה של 30 דקות לשמש כשלובשים בגד ים, אצל אנשים עם גוון עור שונה – אצל בהירי העור גרמה החשיפה לשמש לייצור של כ-50,000 יחידות. בעלי עור שזוף יצרו כמויות של עד 30,000 יחידות וכהי העור "רק" כ-10,000 יחידות.

לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) די בחשיפה של 5-15 דקות לאור שמש 3 פעמים בשבוע כדי להנות מיתרון של השמש בייצור ויטמין D. חשוב לשים לב שמדובר בחשיפה של העור לשמש, ללא ביגוד ארוך או מסנני קרינה, אחרת זה לא ישפיע.

לפי משרד הבריאות דרך טובה להתמודדות עם וירוס הקורונה, היא על ידי שמירה על רמת ויטמין D תקינה באמצעות יציאה לשמש בזרועות חשופות למשך 20 דקות ביום בשעות השמש. לקשישים ולאנשים שלא חשופים לשמש מומלץ לצרוך תוסף של ויטמין D במינון הנדרש.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן