חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לחייך זה בריא

נכתב על ידי

חיוך משפיע על הבריאות

קיימת תמימות דעים מדעית שלחיוך השפעות פיסיולוגיות חיוביות על הגוף והנפש. בין היתר נמצא שחיוך מפחית תסמיני לחץ ומגביר תחושת אושר ונינוחות. יש בכך הגיון, הרי חיוך במהותו הוא ביטוי של שמחה וכששמחים רגועים יותר, מאושרים יותר. אבל מחקרים מצאו שאפילו חיוך בכוח – חיוך שלא נובע מאושר מיוחד- גם הוא מרגיע ומפיג סטרס – איך ולמה זה קורה?

חיוך מדומה מסייע במצבי לחץ

מחקרים מצאו שחיוך מפחית ייצור של הורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין. חוקרים מאוניברסיטת קנזס בארה"ב לקחו את זה צעד קדימה והחליטו לבדוק האם גם חיוך מזויף, שנוצר על ידי מניפולציה, משפיע על תגובת הגוף ללחץ.

במחקר שפורסם בכתב העת Psychol Since, חולקו 170 אנשים לשלוש קבוצות. המשתתפים בקבוצות השונות התבקשו להשלים משימות תחת לחץ. בעת המשימות קבוצה אחת אחזה בפה מקל אכילה באופן שיצר חיוך מלא, קבוצה שנייה אחזה מקל אכילה שיצר חיוך רגיל ומשתתפי הקבוצה השלישית התבקשו לשמור על הבעת פנים ניטרלית בעת ביצוע המשימות. בעת המשימות חצי מקבוצת החיוך המלא התבקשו לחייך וחצי מהם התבקשו לא לחייך. הממצאים גילו שלכל המשתתפים המחייכים, ללא קשר לשאלה אם הם התבקשו לחייך או חייכו רק בגלל מקל האכילה בפה, היה דופק נמוך יותר בזמן ההתאוששות מהלחץ, כאשר בקבוצת החיוך המלא הביטוי היה החזק ביותר. בקבוצת הלא מחייכים לא נמצאה תגובה דומה. מסקנת החוקרים הייתה שיש יתרונות פיזיולוגיים ופסיכולוגיים בשמירה על הבעת פנים מחייכת בעת לחץ.

בעת לחץ, בדרך בפקק או בזמן עבודה, מומלץ פשוט לחייך. זה יעזור לגוף להגיב טוב יותר לסטרס.

חיוך מדומה משפר מצב הרוח

כשמחייכים המוח מפריש סרוטונין ואנדורפינים המשפרים מצב הרוח ומעניקים תחושת היי. חוקרים מאוניברסיטת קרדיף בוויילס החליטו לבדוק האם גם לחיוך כפוי השפעה דומה על מצב הרוח. במחקר שפורסם בכתב העת ב- Journal of Cosmetic Dermatology, ביקשו החוקרים לבדוק האם יש רגליים לסברה שהועלתה במחקר אחר, לפיה טיפול בזריקות בוטוקס לקמטים בפנים, יעיל במניעת דיכאון. החוקרים בדקו מדדי מצב הרוח של אנשים שקיבלו טיפולי בוטוקס לקמטים בפנים, לעומת טיפולים אחרים. נמצא שאנשים שלא הצליחו להזדעף בגלל זריקות בוטוקס, היו מאושרים יותר בממוצע מאלו שיכולים היו להקציף פנים. מסקנת המחקר הייתה שבעוד שהזעפת פנים עלולה לגרום לאומללות יתר, טיפולים המונעים האפשרות להזעיף פנים, כמו זריקות בוטוקס, נמצאו קשורים עם מצב רוח חיובי יותר.

אמנם לחיוך השפעות פיזיולוגיות חיוביות על הגוף והנפש אבל לא קל לחייך בטבעיות במהלך שגרת היומיום העמוסה. היתרון הוא שגם חיוך מדומה, חיוך מזויף שלא נובע מפרץ של אושר, נמצא בעל השפעה חיובית על הגוף. חיוך מזויף משפר התאוששות הגוף ממצבי לחץ. חיוך מזויף גם משפר תחושת האושר. 

בשורה התחתונה חיוך מזויף מסתמן כבעל אפקט דומה לחיוך אמיתי וספונטני. לכן, שווה לחייך סתם, אפילו ואולי בעיקר בעת מצבי לחץ, כשממש אין סיבה אמיתית לכך.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן