חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול ליובש בכפות הרגליים

נכתב על ידי

יובש בכפות הרגליים עלול להיות מטרד של ממש - בין אם מדובר ביובש זמני או כרוני - ערכנו עבורך מדריך לטיפול ביובש בכפות הרגליים

אנשים רבים סובלים מיובש בכפות הרגליים, לפעמים זה מצב כרוני-קבוע. היובש יכול לבוא לידי ביטוי בתחושת מתיחה של כף הרגל, גרד, אדמומיות, עור מחוספס ומתקלף והופעת סדקים שעלולים במקרים חמורים גם לדמם.

מה גורם ליובש בכפות הרגליים ?

כפות הרגלים ה"מסכנות" נושאות את כל משקל הגוף ומשמשות למעשה חוצץ בן הקרקע לגופנו. מתוקף תפקידן ומהותן, העור של כפות הרגליים חייב להיות פחות רגיש (יותר גס).

פגעי מזג האוויר, רחצה ממושכת במים חמים, וירידה בלחות הטבעית שהעור מייצר עם השנים, אלו ועוד גורמים אחרים, כמו שימוש בסבונים מייבשים, עלולים לגרום לכף הרגל להתייבש ולהתקשות.

איך לטפל בכפות רגליים יבשות ועקבים סדוקים ?

  • לשתות הרבה מים – כדי להקטין הסיכון ליובש בכפות הרגליים מומלץ לשתות מים כדי להזין ולהזרים את הדם ובכך לשמור על חיוניות העור ומניעת התייבשותו.
  • להימנע מרחצה ממושכת –  באקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה ממליצים להגביל זמן הרחצה ל-5 עד 10 דקות. רחצה ממושכת, בפרט במים חמים, גורמת לייבוש העור, כולל עור כפות הרגליים.
  • להימנע מנעלים פתוחות – המלצה נוספת של האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה היא במקרה של נטייה ליובש בכפות הרגליים להימנע כמה שיותר מנעילת נעליים פתוחות, החושפות העקבים ועור כפות הרגליים, כמו כפכפים וסנדלים.
  • לישון עם גרביים – ד"ר גולדנהירש, רופא עור מומחה, מסביר שכיסוי הרגל בגרב מייצר סביבה לחה המטיבה עם מצבי יובש וסדקים בכפות הרגליים.
  • לוודא שלא מדובר בתגובה של העור לתכשיר רחצה או אחר בו משתמשים –  תכשירים המכילים אלכוהול, רטינואידים או חומצות מסוימות, עלולים לגרום לעור יבש.  במידה שמופיע יובש בכפות הרגליים, מומלץ להפסיק שימוש במוצרים שכאלו ולבדוק האם התופעה חולפת או לא.
  • למרוח שמן או קרם לחות. מריחה, על דרך של עיסוי כף הרגל תוך שימת דגש על העקב, עשויה למנוע הופעת עור יבש ברגליים ולהקל במצבים אלו. מומלץ למרוח השמן/קרם לפני השינה, עדיף כמה דקות אחרי מקלחת. דרך אחרת היא לפני מריחת השמן/קרם, להכניס הרגליים למים חמים עם מעט סבון ולהשרות לכמה דקות. רחצת הרגליים במים חמימים לפני המריחה של כפות הרגליים, תפתח את נקבוביות העור וכך השמן/קרם יוכלו להיספג טוב יותר בעור כף הרגל.

איזה שמן מומלץ לכפות רגליים יבשות ?

שמן זית (כתית מעולה). שמן זית מרכך העור ונחשב בפני עצמו לקרם לחות טבעי וטיפול מצוין לעור יבש וסדוק.

שמן קוקוס. זהו שמן מינרלי ובטוח לשימוש. שמן קוקוס, במיוחד שמן קוקוס כתית, מאיץ צמיחת תאי עור וריפוי פצעים.

איזה קרם לחות מומלץ למרוח על כפות רגליים יבשות וסדוקות ?

רופא העור ד"ר גולדנהירש ממליץ במקרים של נטייה ליובש בכפות הרגליים, למרוח בכפות הרגליים על בסיס יומיומי, קרם לחות המכיל אחוז גבוה של אוריאה וחומצה לקטית.

באקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה ממליצים על קרם לחות המכיל 10%-22% אוריאה (urea), חומצה אלפא הידרוקסית (alpha hydroxy acid) או חומצה סליצילית (salicylic acid).

מה עוד אפשר למרוח לטיפול בכפות רגליים יבשות ועקבים סדוקים ?

דבש (טהור עדיף גולמי). הדבש בעל סגולות רבות לעור, ביניהן מניעת יובש, חידוש תאי עור וריפוי דרמטיטיס.

חמאת שיאה (Shea butter) וחמאת קוקום (Kokum butter ) – בעלות תכונות של הרגעת עור יבש הנגרם על ידי דלקות עור ובעלות אפקט מלחח.

חשוב להבחין בין מצב של יובש בכפות הרגליים למצבים אחרים כמו פטריות עור, פסוריאזיס או מצבי דלקת המצריכים טיפול תרופתי. כמו כן, לפעמים עקבים סדוקים נוצרים בגלל סוכרת. לכן, אם טיפול ביתי בסימני יובש וסדקים בכפות הרגליים אינו מביא לשיפור, מומלץ לפנות בנושא לרופא המטפל.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן