חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם בריא לצום ?

נכתב על ידי

האם צום בריא לגוף ?

בין אם מסיבה דתית כמו יום הכיפורים, בין אם כדי לנקות את הגוף ובין אם במטרה להוריד משקל – האם צום בריא ?  מה קורה לגוף בצום ? מהם יתרונות הצום ? האם בריא לצום פעם בשבוע ? זאת ועוד בשורות הבאות

השפעות הצום על הגוף

הגוף זקוק לוויטמינים, מינרלים ורכיבים חיוניים אחרים שבמזון ובשתייה כדי לתפקד ולשרוד. מחסור במזון ובשתייה, כמו בזמן צום, כרוך בתסמינים שונים שהעיקריים שבהם הם:

  •  עייפות
  • סחרחורות וכאבי ראש
  • התייבשות
  • עצירות
  • שינויים בחום הגוף
  • הפרעות בתפקוד בלוטת התריס
  • קשיי ריכוז וחשיבה
  • שינויים לרעה במצב הרוח, חרדות וכעס

האם צום מסוכן ?

צום ארוך מדי עלול להפוך להרעבה (Starvation) – מצב מסוכן שעלול לגרום בין היתר לדום לב ולפגיעות נוירולוגיות בלתי הפיכות ולמוות.

ההערכה מקובלת היא שניתן לשרוד בין 10-14 ימים ללא אוכל ושתייה (במקרים של אנשים השוכבים במיטה על ערש דווי). ההערכה נוספת היא שלא ניתן לשרוד כאשר אינדקס המשקל (BMI) נמוך מ-13 בגברים ונמוך מ-11 בנשים. 

חשוב לשים לב שגם אם הגוף שורד את ההרעבה, ד"ר מלניק מאתר אינפומד מסביר שההרעבה שנכפתה על הגוף בשל צום ממושך מדי, תגרום לאי יכולת של המעי לספוג המזון – דבר שיצריך החזרה איטית, הדרגתית, של התזונה – לפעמים על ידי הזנה בהזלפה תוך ורידית. 

לאנשים מסוימים אפילו צום קצר שאינו בגדר "הרעבה", עלול להיות מסוכן. למשל אצל חולי סכרת עלול הצום לגרום לירידות ועליות קיצוניות ומסוכנות בערכי הסוכר בדם. גם נשים הרות או מניקות, אנשים עם מחלות כרוניות, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות, קשישים, חולים אונקולוגיים וילדים צריכים להיוועץ ברופא המטפל לפני שמחליטים לצום.

האם צום יכול להיות בריא ?

לפי הרמב"ם צום הוא אחד משמונה דברים "המחלישים את הגוף ומכבידים עליו…". עם זאת, לפי הרמב"ם צום גם יכול להיות בריא.

כל עוד מדובר באנשים בריאים, וכל עוד לא מופיעים סמני התייבשות ולא מדובר בהרעבה, אפשר להרוויח מצום קצר ומבוקר יתרונות בריאותיים שונים.

מחקר אמריקאי בקרב נשים ממדינת שיקאגו מצא שדיאטת צום מבוקרת הובילה הן לירידה במשקל והן לאיזון ערכי הסוכר והכולסטרול [לקריאה על דיאטת צום לחצ/י כאן].

לצום פעם בשבוע ?

בין אם בשביל לשמור על משקל תקין ובין אם כדי לאזן ערכי הכולסטרול והסוכר, האם מומלץ לצום פעם בשבוע ?

האמת היא שאנו צמים כל יום ! זה קורה בזמן שנת הלילה. למעשה, ללא הצום היומי שגופנו מורגל אליו, לא ניתן היה לשרוד. מלבד היתרונות הבריאותיים הרבים של שינה לגוף, כשישנים מערכת העיכול נחה מספר שעות, מפנה תכולתה ומתחזקת.

חשוב לשים לב שככל שאוכלים את ארוחת הערב במועד רחוק יותר משעת השינה (מוקדם יותר), כך מרווחיים הן שינה איכותית יותר והן "צום" ממושך יותר.

 

לדלג על ארוחות ? מעבר לצום הלילי של גופנו, ממליץ הרמב"ם לדלג פעם בשבוע על ארוחה, עדיף ארוחת צהריים של יום שישי (שאז מגיעים רעבים לארוחת ליל שבת), ועל ידי כך להעניק למערכת העיכול מנוחה נוספת ובריאה.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן