חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מודל TTM לשינוי הרגלי בריאות

נכתב על ידי

6 שלבים לשינוי הרגלי בריאות

מהו מודל ה-TTM לשינוי הרגלים ?

להיפטר מהרגל בריאותי רע זה לא קל. ה-Transtheoretical Model of Health Behavior Change או בקיצור TTM הוא מודל לשינוי הרגלים בריאותיים שפותח בשנות השבעים על ידי חוקרים בתחום האלכוהוליזם, התמכרות לעישון וסמים, המשמש כיום כלי לשינוי הרגלים בריאותיים. המטרה במודל TTM היא להתקדם בשלבים. המודל מורכב מ-6 שלבים (5 שלבים וסיום), כאשר כל שלב הוא הכנה לשלב הבא. בשיטה זו אסור לדלג בין השלבים.

שלב ההתבוננות המוקדמת - Precontemplation

בשלב זה אין כל רצון לעשות שינוי בעתיד הנראה לעין, בין אם בשל חוסר מודעות לבעיה או לפתרון שלה. קיימת בשלב זה נטייה לברוח מהבעיה, לא לדבר עליה ולהתכחש להשלכותיה ואפילו לשים דגש על יתרונותיה ועל החסרונות של שינוי ההתנהגות. חשוב לשים לב שעצם המחשבה על ההתנהגות, מהווה שלב בפני עצמו בדרך לשינוי ההתנהגות.

שלב ההתבוננות - Contemplation

בשלב הזה מתחילים להפנים שההרגל הלא בריא עומד בסתירה לאינטרסים חשובים יותר. מתחילים להרהר בשינוי אבל לא נוקטים צעדים מעשיים לצורך כך.

בשלב זה מופיעים בדרך כלל רגשות מעורבים לגבי השינוי – "לעשן זה לא בריא אבל מרגיע אותי". הדרך לצלוח שלב זה היא פשוט לשקול כדאיות השינוי- עלות מול תועלת. למשל הבריאות של מי שמעשן שתאפשר לו לשחק עם ילדיו או נכדיו.

שלב ההכנה - Preparation

בשלב זה מחליטים לפעול בזמן הקרוב (30 הימים הבאים) מתוך אמונה ששינוי ההתנהגות יוביל לחיים בריאים יותר. מתחילים לעשות צעדים קטנים בדרך לשינוי. מכינים פתרונות למכשולים צפויים בדרך. למשל אם רגילים לעשן בסוף היום כדי להירגע, אז מתכננים הליכה בסוף היום. אם רוצים לעבור לתזונה בריאה, אז רוכשים ספר בישול מתאים. חשוב לזכור – להתמקד במיקרו שינויים – לבחור תוכנית פעולה מציאותית שאפשר לעמוד בה.

שלב הפעולה - Action

בשלב זה אנשים שינו התנהגותם לאחרונה (6 חודשים) ומתחילים להנות מיתרונות השינוי הבריאותי. מצד שני – הקשיים מתעוררים. מומלץ בשלב זה להיזכר בסיבות שגרמו לשנות ההתנהגות. כדאי גם לדבר על השינוי, לספר עליו לאחרים שיעודדו ולהשתמש בטכניקות של תחליפים בריאים להרגל.

שלב התחזוקה - Maintenance

אחרי שמתרגלים את השינוי במשך 6 חודשים עוברים לשלב התחזוקה. בשלב קריטי זה המטרה היא לשמור על השינוי שהושג ולהמשיך לשלב אותו בשגרה. זה עלול לדרוש שינויים אחרים הקשורים עם ההרגל הישן. זה יכול להיות קשה במיוחד במידה שההרגל הישן קשור במפגשים חברתיים למשל. חשוב לזכור ששינוי זה תהליך ולא אירוע חד פעמי. בהחלט יכולה להיות חזרה בשלבים, אפילו עד שלב ההתבוננות. לא צריך להירתע מכך, זה חלק מהתהליך. אם זה קורה, חשוב ללמוד מהכישלון, להבין מהן נקודות התורפה שהכשילו ולתקן בניסיון הבא.

סיום - Termination

בשלב זה השינוי הפך לשגרת חיים. אין כבר רצון לחזור להתנהגות הלא בריאה ומרגישים בטוחים שזה גם לא יקרה. האמת שזהו שלב די נדיר, ורוב האנשים נשארים בשלב התחזוקה. לכן, שלב זה אינו נחשב לשלב בפני עצמו במודל ה-TTM.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן