חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לשתות מים נכון - טיפים לשתיית מים

נכתב על ידי

יצאנו לחפש תשובות לכמה שאלות שכיחות על שתייה נכונה של מים וחזרנו עם תשובות מעניינות

על יתרונות המים לבריאות אין צורך להרחיב במילים אבל בשום מקום לא מלמדים איך לשתות נכון מים. ריכזנו כמה טיפים חשובים בנושא מבוססים רפואת הרמב"ם:

לשתות מים לפני האוכל ?

הרמב"ם ממליץ לשתות שתי כוסות מים כחצי שעה לפני האוכל. הדבר יגרום לתחושת שובע מהירה וימנע אכילת יתר והשמנה. לעומת זאת, שתיית המים קרוב מדי לארוחה עלולה לגרום לדילול חומצות ואנזימים הנחוצים לתהליך העיכול.

לשתות מים עם האוכל ?

הרמב"ם ממליץ לא לשתות מים תוך כדי הארוחה מכיוון שהמים עלולים לדלל חומצות ואנזימים הנחוצים לעיכול. עם זאת, שתייה של יין מהול במים בזמן הארוחה, יכולה לסייע בעיכול המזון.

לשתות מים אחרי האוכל ?

לפי הרמב"ם שתיית מים כשעה-שעתיים אחרי הארוחה, בשלב בו המזון כבר עבר מהקיבה למעי הגס ומתקיים תהליך "הפרשה" של רכיבי המזון דרך דפנות המעי לדם, מומלצת. בשלב זה יעזרו המים למזון שבמעי להיות יותר נוזלי ולהיספג טוב יותר לדם. לאחר שהופרשו אבות המזון הנדרשים לגוף, מסייעים המים גם בניקוי הפסולת שנותרה במעי, הצואה, ומונעים ממנה להתייבש ולגרום לעצירות.

האם בריא לשתות מים קרים ?

לפי חכמת הרמב"ם מים פושרים עדיפים על מים קרים. בעיקר עדיף להימנע משתייה של מים קרים במצבים בהם חום הגוף הפנימי עולה, כמו בזמן אכילה, לאחר מקלחת חמה או לאחר פעילות גופנית. במצבים אלו מים קרים עלולים להזיק לגוף, בשל קירור מהיר של הקיבה והכבד.

שתייה של מים קרים סביב האוכל גם אינה מומלצת. המים הקרים מכווצים את כלי הדם של הקיבה ופוגעים בתהליך העיכול.

האם מים שהורתחו בריאים יותר ?

בעקרון מי ברז עוברים טיהור שמיועד להשמיד מזיקים שונים אבל גם במי ברז וגם במים מינרלים עלולים להימצא חיידקים, טפילים ווירוסים שונים שעלולים להזיק לבריאות. הדרך הטובה ביותר לטהר מים היא על ידי הרתחתם. עם זאת, חשוב לשים לב שהרתחה של המים באופן חלקי (מבלי להגיע לרתיחה) גרועה מאי הרתחתם כלל. לכן, אם מרתיחים המים אז יש להרתיח הרתחה מלאה ולא חלקית.

מים מרזים ?

מצד אחד המים נטולי רכיבים משמינים. מצד שני, המים מרווים וממלאים ולכן מקדמים תחושת שובע.

לפי הרמב"ם שתייה של שתי כוסות מים על הבוקר (כחצי ליטר מים) תורמת לשריפת שומני הגוף ולירידה במשקל. נוסף לכך, שתייה של שתי כוסות מים כחצי שעה לפני הארוחה, תתרום לתחושת שובע מוקדמת ותמנע אכילה מיותרת.

לפי הרמב"ם שתייה של מים בלגימות גדולות ללא הפסקה אינה בריאה לקיבה. עדיף לשתות המים מעט מעט, לגימה לגימה, שאז "יועילו לגוף תועלת גדולה".

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן