חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חרדת אסלה אצל ילדים

נכתב על ידי

פתרונות לחרדת אסלה אצל ילדים

ילדים רבים מסרבים לעשות קקי. זה יכול לקרות בשירותים ציבוריים כמו בשירותים בגן אבל גם במפגש עם האסלה בבית. הילד למעשה כופה על עצמו התאפקות מיותרת ולא רצויה.

הימנעות מעשיית הקקי עשויה להסתיים עם עשיית הצרכים בתחתונים ולגרום מבוכה ואי נעימות לילד. ההתאפקות מקקי גם לא בריאה. תחושה אי נוחות ותחושת גזים בבטן, ריח רע מהגוף ועצירות, הם רק חלק מתופעות הלוואי אם הילד מתאפק ולא עושה קקי.

הפחד של הילד לעשות קקי בשירותים נקרא חרדת אסלה. חשש של הילד להתפנות באסלה, לפעמים אפילו חשש לשבת עליה. 

פתרונות לחרדת אסלה אצל ילדים

  • מבוכה של הילד מהסיטואציה. ילדים רבים נבוכים מהרעשים והריחות המתלווים לעשיית קקי בשירותים. לכן הם מעדיפים לא לגשת לשירותים בגן או במקומות ציבוריים אחרים. התופעה הזו אינה ייחודית לילדים. לפי ד"ר סימון רוברט מאוניברסיטת סווינבורן, כ-6% מהאוסטרלים נמנעים מלהתפנות בשירותים ציבוריים, בשל חשש להיות מובכים מכך שאחרים ישמעו או יריחו אותם בעת המעשה. מומלץ להסביר לילד שהרעש והריח בזמן שהוא עושה קקי זה דבר טבעי. ככה זה בשירותים אצל כולם. אם החשש של הילד הוא מחבריו לגן, אז כדי להימנע מהמבוכה, אפשר להציע לילד להשתמש בשירותים  בזמן שאין שם ילדים אחרים. הילד עלול להילחץ כשהוא לא מרגיש בנוח בשירותים בגן. הלחץ מעכב היציאה. כדי לעזור לילד להיפטר מחשש חרדת אסלה, אפשר להסביר לו שכדאי לו לנסות להיות רגוע בזמן שהוא מנסה לעשות קקי. 
  • להקל על הילד בלבוש. להלביש הילד בבגדים נוחים. אם מלבישים הילד בביגוד מסורבל עבורו, שמצריך ממנו לבקש סיוע של מבוגר מצוות הגן סביב הביקור בשירותים, קטן הסיכוי שהילד יזום פנייה לשירותים.
  • להרגיל הילד להתפנות בשירותים בשעות קבועות. בין המוח למעיים מתקיים קשר. הוא נקרא brain-gut communication. בתלמוד מופיע שניתן להרגיל הגוף להתרוקן בשעות קבועות ועל ידי כך להימנע מראש מצורך להתפנות בשירותים בגן או במקום אחר. הדרך לעשות זאת היא על ידי תרגול עקבי. לקחת את הילד לשירותים בבוקר לפני הגן ובערב לפני השינה ולבקש ממנו לנסות להתפנות. לתת לו לשבת מספר דקות על האסלה, להתרכז במעשה, ללחוץ מעט, לנסות להשתחרר. מומלץ לתת לילד כרבע שעה לפני כן לאכול. האכילה מעודדת תנועות מעיים ותורמת ליציאה.

    אם חוזרים על הפעולה בעקביות מדי יום, בסופו של דבר הגוף יתרגל להתפנות בזמנים אלו. 

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן