חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הלבנת שיניים עם סודה לשתייה

נכתב על ידי מערכת אתר לבריאות

איך להשתמש בסודה לשתייה להלבנת שיניים

מי לא רוצה שיניים לבנות וחיוך שובה לב, כפי שאמרו חז"ל בתלמוד "טוב המלבין שיניים לחברו יותר ממשקהו חלב". ואכן סקר משנת 2016 מצא כי 80% מאמריקאים רוצים שיניים לבנות יותר.

דרך אחת להשיג שיניים לבנות היא על ידי שימוש בתכשירים יקרים המכילים כימיקלים שונים, דרך אחרת היא לעשות שימוש במוצרים ביתיים ובלתי מזיקים כמו סודה לשתייה.

מה גורם לשיניים לאבד מצבען הלבן ?

לשיניים ציפוי חיצוני קשיח המגן על פנים השן (אֵימָל) שצבעו הטבעי לבן.

שכבה זו עלולה לאבד מהלובן הטבעי שלה בשל היגיינה ירודה הגורמת לחיידקים ליצור שכבת פלאק הנדבקת לשיניים ומקנה להן מראה צהוב (וגם גורמת לחורים ודלקות חניכיים).

גם צריכה של מזונות בעלי חומציות גבוהה, כמו משקאות קלים ומיצים, עלולה לגרום לכתמי שיניים. שתייה של קפה, יין כמו גם עישון, מובילים גם הם עם הזמן להופעת כתמים בשיניים ולאובדן הלובן הטבעי שלהן.

איך סודה לשתייה גורמת למראה שיניים לבנות יותר ?

סודה לשתייה מורכבת מיוני נתרן וסודיום ביקרובנט – שני חומרים טבעיים המצויים בגוף. הנתרן בעל אפקט של נטרול חומציות והביקרובנט הוא מאגר העיקרי של נוזל חוץ תאי בגוף (נוזלים של תאי פלסמה, נוזלים בן תאים) ורוק. כאשר נתרן וביקרובנט מומסים במים, נוצר תהליך תסיסה בעל אפקט של שחיקה בסיסית ועדינה. לכן, סודה לשתייה משמשת רכיב מרכזי במשחות שיניים רבות, בגלל יכולתה להלבין שיניים ולמנוע עששת ודלקות חניכיים.

גם בספר מרפא הבושם המבוסס על חכמת הרמב"ם מופיע ששימוש בסודה לשתייה כמשחת שיניים מועיל מאוד לניקוי השיניים ושמירה על בריאותן.

סודה לשתייה מנקה כתמים משכבת השן החיצונית. לסודה לשתייה אפקט מקרצף השוחק בעדינות הציפוי החיצוני של השן המגן על פנים השן (אימל). במחקר שבדק יעילות משחות שיניים המכילות סודה לשתייה, מצא כי צחצוח שיניים עם סודה לשתייה תרם להגנה על האימייל של השן והורדת כתמי שיניים.

סודה לשתייה לשיניים צהובות. סודה לשתייה מונעת מחיידקים לשגשג בפה. אחת הסיבות להופעת שיניים צהובות היא שכבת פלאק הנבנית על ידי רובד חיידקי. במחקר שבדק נמצא כי מריחה של ג'ל נתרן ביקרובנט למשך הלילה, הורידה רמת החיידקים על ידי נטרול החומציות הפוגעת בשכבת האימייל של השן.

ניתוח מחקרים מצא - סודה לשתייה יעילה בהסרת כתמים מהשיניים והלבנתן

במאמר סקירה שניתח תוצאות של מספר מחקרים על הסרת כתמים מהשיניים ויכולות הלבנה של תכשירי שיניים המכילים סודה לשתייה (נתרן ביקרבונט) דווח שהעדויות הקיימות מצביעות על כך שחומרי טיפוח המבוססים על סודה לשתייה יעילים יותר בהסרת כתמים מהשיניים והלבנת השיניים עם כושר שחיקה גבוה יותר, מאשר תכשירים שאינם מכילים סודה לשתייה.

איך להשתמש בסודה לשתייה להלבנת שיניים

לערבב כפית של סודה לשתייה עם שתי כפיות מים ולצחצח השיניים. סודה לשתייה היא חומר בטוח לשימוש זה. לכן, אין מניעה לצחצח השיניים עם סודה לשתייה מספר פעמים בשבוע.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן