חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יין אדום בריא ללב

נכתב על ידי

האם יין אדום בריא ללב ?

רבים מייחסים את שיעור מחלות הלב הנמוך אצל הצרפתים הרגילים לאכול גבינות ובשר עתירי שומן וכולסטרול, להרגלם לשתות יין על בסיס יומיומי. אחרים נוהגים לשתות יין כי "אומרים" שזה בריא ללב – מה הנכון – האם יין בריא ללב ?

מומחים מסבירים - יין אדום מגן על הלב

בקליפת הענבים האדומים (זג) נוגדי חמצון חזקים במיוחד (פלבונידים). הבולט שבהם הוא הרסברטרול (resveratrol). ישנה סברה שנוגדי חמצון (Antioxidant) בעלי יכולת למנוע עקה חמצונית – מצב בו רדיקלים חופשיים (שמקורם בתזונה לקויה, עישון, זיהום אוויר ועוד) תוקפים את מבנה תאי הגוף, מאיצים תהליכי בלייה והזדקנות ומעלים הסיכון לחלות בסרטן.

ב"מאיו קליניק" מסבירים שהרסברטרול שביין מונע נזק לכלי הדם, מפחית את רמות הכולסטרול הרע (LDL) ותורם לדילול הדם (מונע קרישי דם).

לפי פרופ' פרקש דדווניה, ראש המחלקה לקרדיולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, כוס יין אדום בריאה ללב. המנגנון העיקרי שבאמצעותו היין מגן על הלב לפי פרופ' דדווניה הוא על ידי העלאת הכולסטרול הטוב (HDL). בנוסף, האפקט האנטי-אוקסידנטי של נוגדי החמצון שביין, מפחית הכולסטרול הרע.

בכתבה בנושא באתר bewell מובאים דבריו של ד"ר חיים שמילוביץ (קרדיולוג בכיר) שביין האדום רכיבים המרחיבים כלי הדם ובכך מפחיתים לחץ הדם ומגינים מפני מחלות לב. 

ד"ר שמילוביץ אומר שהוא נוהג להציע למטופליו, לצד איזון גורמי הסיכון וביצוע פעילות גופנית קבועה, לשתות כוס יין אדום.

מחקר מווירג'ניה ארה"ב מצא שצריכה מתונה של אלכוהול – כמו על ידי שתייה של כוס יין אדום ביום – מפחיתה הסיכון למות ממחלות לב (CHD). 

כמה יין אדום בריא ללב ?

כדי להינות מיתרונות היין לבריאות הלב צריך לשתות במידה הנכונה, אחרת רב הנזק מהתועלת. חשוב גם להתייחס אל היין כאל תרופה- אם שוכחים לקחת, לא לפצות במנה כפולה. 

בפרסום בכתב העת Orvosi Hetilap מומלצת כמות של 100-200 מ"ל ליום לגבר, וכמחצית מהכמות לאישה. 

ד"ר שמילוביץ מפנה לפרסום של איגוד הלב האמריקאי, שם ממליצים על שתייה של כ- 120 מילילטר ליום לגבר (כמחצית מהכמות לאישה).

לפי ממצאי המחקרים השונים ולדעת הרמב"ם לזקנים מומלצת כמות יין גדולה יותר (7-14 כוסות בשבוע).

קיימת תמימות דעים בין המומחים שכוס יין אדום ביום (120 מ"מ לגבר וחצי מהכמות לאישה) טובה לבריאות הלב.

לפי הרמב"ם היין האדום טוב במיוחד לקשישים, הוא מעלה את חום גופם ומסייע גם בעיכול.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן