חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם לימון בריא ?

נכתב על ידי

האם לימון בריא כמו שאומרים ? יצאנו לבדוק בקרב המחקרים המדעיים וחז"ל וחזרנו עם כמה ממצאים מעניינים

לימון הוא פרי הדר (Citrus limon) המגודל בעיקר לשימוש במטבח, אבל מעבר למגוון הטעמים שניתן להפיק מהלימון, קליפתו וחרצניו, לא מעט אנשים רואים בלימון פרי בריא במיוחד, מעין תרופת סבתא יעילה למגוון מצבי חולי. חובבי הפרי הצהוב לא פותחים היום בלי כוס מים חמימים מהולה בלימון סחוט. האם הם צודקים ? מה בריא בלימון וממה כדאי להימנע – זאת ועוד בשורות הבאות

מה יש בלימון שהופך אותו לפרי בריא במיוחד ?

הלימון עשיר במים

בלימון כ-90% מים, ומים מאוד בריאים לגוף. 

הלימון עשיר בוויטמין C

הלימון עשיר בוויטמין C. ויטמין C נחשב לנוגד חמצון איכותי, בעל אפקט אנטי דלקתי הנלחם בתהליכי חמצון המתרחשים בגוף הפוגעים בתאי מערכת החיסון, בלב ובכלי הדם, מאיצים הזדקנות ובליה של תאים ורקמות וקשורים עם הופעת תאים סרטניים.

בספר "צמחי המרפא של הרמב"ם" מאת נסים קריספל, מופיע שהלימון הוא מקור מצוין לוויטמין C לגוף ובספר מרפא הבושם מדגישים שחשיבות הלימון היא בוויטמין C שבו.

בלימון נוגדי חמצון חזקים במיוחד

בלימון יש ספרידין והספריטין – נוגדי חמצון חזקים שמחקרים מייחסים להם, יכולת לבלום תהליכים סרטניים (אנטי-קרצינוגנים), לאזן לחץ הדם ולמנוע וירוסים ודלקות.

השילוב בין ויטמין C ונוגדי החמצון הפלבנואידים שבלימון, מאפשר ספיגה טובה יותר שלו במעי ופיזור אפקטיבי יותר במערכות הגוף.

בלימון חומצה ציטרית 

רכיב בולט נוסף בלימון הוא החומצה הציטרית שהוא מכיל. החומצה הציטרית גורמת לטעמו המר של הלימון אבל גם בעלת יכולת חיטוי והשמדת חיידקים. 

בלימון סיבים תזונתיים 

בלימון כ-10% פחמימות, רובן סיבים תזונתיים וסוכרים. מתוך הסיבים התזונתיים שבלימון ראוי להזכיר את הפקטין (pectin)  – סיב תזונתי מסיס הקשור עם ערכים בריאותיים רבים, בתוך כך יכולתו לשפר פעילות המעיים והקדמת תחושת שובע.

מהן הסגולות הבריאותיות של הלימון ?

לימון ללב בריא

מספר רכיבים בלימון הופכים אותו לאמצעי יעיל להורדת הסיכון להופעת מחלות לב וכלי דם.

בראש ובראשונה ויטמין C. בלימון אחד יש כ-30 מ"ג ויטמין C, שהם כ-50% מהכמות המומלצת לצריכה יומית. מחקרים מראים שצריכה של ויטמין C מפרי הדר כמו הלימון, מפחיתה הסיכון למחלות לב וכלי דם.

לימון נגד כולסטרול

במחקר יפני שכלל כ-2,000 נשים וגברים, ונפרש על פני עשרים שנה, נמצא שככל שצרכו יותר ויטמין C מפרי הדר, כך היו פחות אירועי שבץ מוחי וההיפך.

הלימון עשיר גם בסיבים תזונתיים. במחקר מדרום קוריאה נמצא שהסיבים התזונתיים שבלימון, בפרט ההספרידין, הורידו רמות הכולסטרול.

בספר מרפא הבושם מופיע שלימון במי מלח מנקה ומקרר את הדם, וממיס משקעי כולסטרול בכלי הדם.

הלימון תורם לשמירה על המשקל

הלימון עשיר בסיבים תזונתיים מסיסים מסוג פקטין (בפרט בקליפה). מקובלת הסברה שהפקטין עוזר לשמור על משקל תקין – הוא גורם למזון לספוח נוזלים במעיים ולהתרחב ולשדר גירוי עצבי למוח שהבטן מלאה. בשל כך אוכלים פחות. בנוסף, המסה הג'לטינית של הפקטין במעי מאטה התרוקנות המעיים ומקנה תחושת שובע ונינוחות לאורך זמן רב יותר.

לימון לניקוי דרכי השתן והכליות

בלימון ריכוז גבוה של חומצה ציטרית שנמצאה קשורה במחקרים שונים עם יכולת להמיס אבני כליות קטנות ולמנוע דלקות בדרכי השתן.

[קרא/י את המאמר על על לימון לניקוי הכליות ודרכי השתן].

לימון להקלה בהצטננות ושפעת

כמו כל מזון שמכיל כמות גבוהה של ויטמין C ורכיבים נוגדי חמצון, גם הלימון נקשר עם יכולות לחזק המערכת החיסונית והקטנת הסיכון להצטנן ולחלות בשפעת.

מטא אנליזה שכללה ניתוח תוצאות של עשרות מחקרים בנושא, הצביעה על מספר מחקרים שהראו ירידה במשך זמן הסימפטומים של התקררות ושפעת אצל מבוגרים וילדים שקיבלו תוסף ויטמין C כמו זה שבלימון. אצל ספורטאים נמצא קשר מובהק של ירידה במשך זמן המחלה כשצרכו תוספי ויטמין C.

בספר מרפא הבושם מציינים שמיץ לימון מהול במעט מים מצנן הגוף, מוריד חום ודלקות בדרכי הנשימה ומקל על הצטננות. 

גם קוקטיל של מיץ לימון עם דבש ובצל יכול לסייע במקרים של הצטננות ושיעול.

לימון לבריאות העור

בלימון רכיבים ייחודיים כמו ויטמין C וחומצה צטרית, המקנים לו סגולה של שיקום נזקים חימצוניים ונזקי שמש. מחקרים מצאו שלימון יכול לשפר מראה עור מקומט (שיקום הקלוגן) וכן כתמי שמש. 

מעבר לטעמים המגוונים שניתן להפיק במטבח מהלימון, הלימון בהחלט יכול לתרום לבריאות. הלימון עשיר בוויטמין C, בנוגדי חמצון, בסיבים תזונתיים ובחומצה ציטרית. ישנן ראיות מדעיות לכך שרכיבים בריאותיים אלו מעניקים ללימון יכולת חיטוי והשמדת חיידקים ודלקות, ניקוי כלי הדם ואבני מרה וכליות והגנה על הלב וכלי הדם.

הלימון מחזק המערכת החיסונית ומפחית תסמיני הצטננות ושפעת.

הפקטין שבלימון מקדם תחושת שובע ונינוחות ומסייע בשמירה על משקל גוף תקין.

הלימון גם משפר מראה העור ומפחית קמטים, כתמים ויובש.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן