חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ביצים לבריאות

נכתב על ידי

מהן סגולות הביצים לבריאות ?

לפי נתוני משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הישראלי הממוצע אוכל כ-250 ביצים בשנה. יצאנו לבדוק בקרב המחקרים המדעיים ובמקורות מה, אם בכלל, בריא בביצים וחזרנו עם ממצאים  משכנעים 

ביצים ערכים תזונתיים

ערכה התזונתי של הביצה הוא פנומנלי. הביצה עשירה בחלבון שלם ובוויטמינים ומינרלים כמו חומצה פולית, ויטמין B12, ויטמין A, ויטמין D, אבץ, סלניום וכולין. בביצה נוגדי חמצון חזקים, בעיקר לוטאין, המגן על נזקים לתאי הגוף ושומר על בריאות העיניים.

למעשה ביצה היא אחד המזונות המודרניים הבודדים המכילים כמעט את כל מה שהגוף צריך כדי לשרוד. לא פלא אם כן שבביצה יש כל מה שצריך כדי להפוך תא בודד לאפרוח חי.

עד כדי כך מזינה הביצה שבגמרא נאמר "כל שהוא כביצה (מאכל בגודל ביצה), ביצה טובה הימנו". 

ביצים מעלות הכולסטרול הטוב

מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שצריכה של ביצים מעלה הכולסטרול הטוב (HDL), בשל חומצות השומן הייחודיות שבביצה. אם בעבר היה חשש שביצים מעלות כולסטרול, כיום רווחת הדעה שכל עוד צורכים ביצים במתינות, הכולסטרול בביצה לא מזיק.

ביצים לחיזוק השרירים

חלבון – PROTEIN – פירושו "זה שבא קודם", הכוונה לחומר ראשוני ויסודי ביותר. החלבון הוא אחד מאבות המזון. החלבונים בונים את השרירים, למעשה כ-50% מחלבוני הגוף נמצאים בשרירים.

הביצה עשירה במיוחד בחלבון עם כ-6 גרם חלבונים בביצה בגודל בינוני (כ-70 גרם). החלבון בביצה כולל את כל 9 חומצות האמינו ביחס אופטימלי ביניהן. היחס המיוחד בין חומצות האמינו, הופך חלבון הביצה לחלבון שלם ובריא במיוחד ותורם גם לספיגה טובה יותר שלו בגוף.

ביצים בריאות לעיניים

בחלמון הביצה לוטאין וזאקסנטין (Lutein and zeaxanthin), נוגדי חמצון חזקים המצטברים ברשתית העיניים ושומרים על בריאותן. מחקרים מראים שצריכה מספקת של נוגדי חמצון אלו יכולה להפחית משמעותית את הסיכון להופעת קטרקט וניוון מקולרי – שתי מחלות עיניים שכיחות בגיל המבוגר.

מחקר מבוסטון ארה"ב דיווח שאכילה של 1.3 חלמוני ביצה ביום במשך 4.5 שבועות הגדילה כמות הלוטאין בעד 50% ואת הזאקסנטין בעד 142%.

בביצה גם ויטמין A. מחסור בוויטמין A מוכר כאחת הסיבות השכיחות בעולם לעיוורון.

ביצים משביעות ומונעות השמנה

בביצה מעט קלוריות מצד אחד והרבה חלבון מצד שני, וחלבון הוא ללא ספק אחד המזונות המשביעים ביותר שיש. החלבונים מעניקים תחושת שובע. לא  פלא שלביצה ציון גבוה ב"מדד השובע" (satiety index) הבודק את יכולתם של מזונות שונים לגרום לתחושת שובע המשפיעה על צריכת הקלוריות.

ביצים הן מזון בריא כל עוד לא מגזימים ! איגוד הקרדיולוגים בישראל ממליץ לצרוך עד 6 ביצים בשבוע. לחולי סכרת, חולי לב ומי שסובל מכולסטרול גבוה ישנן המלצות שונות (מומלץ להיוועץ בנושא עם הרופא המטפל)

לפי הגמרא במסכת שבת לא מומלץ לוותר על חלבון הביצה, מכיוון שהוא נחוץ לצורך עיכולה. ההמלצה היא לאכול גם את החלבון (החלק החיצוני של הביצה) וגם את החלמון (החלק הצהוב הפנימי)

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן