חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אוויר נקי למוח בריא

נכתב על ידי

ניקוי רעלים לשיפור התפקוד המוחי ?

לפי ארגון הבריאות העולמי הרוב הגדול של אוכלוסיית העולם נושמים אויר שמוגדר כמזוהם לפי הקריטריונים המקובלים. נתון מדאיג אחר הוא שכ- 90% מהילדים נושמים אויר מזוהם.

מלבד נזקים ללב ולריאות בשל נשימת אוויר מזוהם המכיל רעלים שונים, האוויר המזוהם מזיק גם למוח ופוגע בתפקודיו.

המוח הוא אחד האיברים הרגישים ביותר לאיכות האוויר, וצרכן מרכזי של חמצן. אוויר מזוהם שמגיע למוח משפיע על תפקודיו, על החשיבה, הזיכרון ועוד תפקודים קוגניטיביים חשובים.

עד כדי כך אויר מזוהם מזיק למוח שקיימת הערכה בקרב המומחים בתחום שזיהום אויר הוא גורם מרכזי למעל מ-20% ממקרי הדמנציה.

 

איך אויר מזוהם פוגע במוח ?

בין אם זה בבית או מחוצה לו, האוויר המזוהם שנושמים מגיע לריאות שמשמשות על תקן של פילטר. משם עובר האוויר המסונן ללב שמספק דם עשיר בחמצן דרך כלי הדם אל חלקי הגוף השונים, כולל המוח. הבעיה היא שהיכולת של הריאות לסנן האוויר המזוהם מוגבלת. האויר המזוהם פוגע גם בריאות וגם חודר דרכן אל הלב ומשם אל מערכות הגוף לרבות המוח.

המוח עצמו הוא צרכן חמצן מרכזי, רגיש במיוחד לשינויים באספקת האוויר. פגיעה באספקת החמצן למוח, אפילו לזמן קצר, תוביל על פי רוב לפגיעות מוחיות בלתי הפיכות. גם טיב החמצן שהמוח מקבל משפיע על בריאותו (ותפקודו) – אוויר מזוהם המגיע למוח עלול לגרום לדלקת והדלקת – לתחלואה ופגיעות מוחיות.

מחקרים מוכיחים - אויר מזוהם פוגע במוח !

על פי מחקרים שסוכמו במחקר רחב היקף שפורסם בשנת 2011, המוח הוא אחד הניזוקים העיקריים מזיהום אויר.

מחקר משותף של אוניברסיטאות ג'ון הופקינס וייל בארה"ב, במסגרתו נאספו נתוני זיהום אויר מ-203 אזורים עירוניים בארה"ב, מצא שבאזורים המזוהמים ביותר היו הכי הרבה אשפוזים בבית חולים בשל אירועים של שבץ מוחי (STROKE).

מחקר אחר בו בדקו את רקמות המוח בנתיחה לאחר המוות, מצא שהנפטרים שחיו באזורים מזוהמים יותר, היו בעלי נפח מוח קטן יותר ועם שיעור גבוה יותר של אוטמים מוחיים או אזורי נמק במוח –  תהליכים הקשורים עם התפתחות מחלת האלצהיימר וסוגים נוספים של דמנציה.

מחקר עדכני בנושא, שהוזכר בוושינגטון פוסט, מצא עלייה בתחלואה באלצהיימר בקרב אנשים שהיו חשופים לזיהום אוויר חלקיקי (גזים שנפלטים ממכוניות וכו'), בשל עלייה ברובד הטרשתי (פלאק) בכלי הדם המוחיים אצלם.

אויר נקי לשיפור החשיבה והזיכרון

הצד השני של המטבע הוא שאויר צח, משפר בריאות המוח ותפקודיו.

לפי הרמב"ם איכות האוויר שאנו נושמים משפיעה על התפקודים המוחיים – על הזיכרון ויכולות החשיבה. אויר נקי לפי כתבי הרמב"ם "ייתן שלווה לעיון וכוח השכל והזיכרון יגבר".

דברים דומים מצאנו אצל הרב צאלון, שמציין שאוויר טוב "מחיה השכל".

בשנת 2017 פורסם מחקר סיני שנערך במטרה לבחון הקשר בין זיהום אוויר אצל ילדים ויכולת קוגניטיבית, כולל כישורי מתמטיקה ושפה. ממצאים המחקר היו מרשימים: נמצא שהחשיפה לזיהום אוויר הורידה את ציוני המבחנים של הנבדקים, הן במישור המילולי (כישורי שפה) והן במישור הכמותי (מתמטיקה).

בין אם זה בבית, במשרד או בכיתה – אווררו החדר, פזרו עציצים – זה ישפר איכות האוויר והתפקוד המוחי

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן