חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך להצליח להפסיק לצעוק

נכתב על ידי

טיפים איך להפסיק לצעוק

נדיר למצוא אנשים שאף פעם לא צועקים. מצד שני, יש אנשים שצועקים יותר מדי – בין אם זה על הילדים, על העובדים או על נהגים בכביש. הבעיה היא שכשצועקים מסרים לא עוברים. כשצועקים שיקול הדעת נפגע ומקבלים החלטות שגויות.

צועק זה לא אומר צודק - דברי חכמים בנחת נשמעים

לפעמים אנשים מרימים את הקול בעת שיח עם אחרים, מתוך מחשבה שכך הדברים שהם רוצים להגיד יישמעו. בין אם מדובר בשיחת סלון בין מכרים על המצב הפוליטי או בניסיון לחנך את הילדים, דווקא דברים שנאמרים בלשון רכה ונעימה, נשמעים יותר מאשר דברים שנאמרים בצעקות ובגסות. בכתובים נאמר "דברי חכמים בנחת נשמעים מזעקת מושל בכסילים" – כשאומרים את מה שרוצים בלשון רכה ובנחת הדברים נשמעים יותר, מאשר דברי מושל שנאמרים בצעקות ובלשון לא נעימה ומפתה.

בגמרא מופיע שכעס מסלק החכמה שבאדם. כשצועקים כועסים וכשכועסים דברי הטעם המשכנעים נעלמים. עוד חיזוק לכך שדברי חכמה בנחת נשמעים.

חיזוק למקורות נמצא בפרסום של חוקרים מאוניברסיטת הרווארד שמצאו שבזמן כעס, כמו בזמן צעקות, שיקול הדעת נפגע ומתקבלות החלטות לא רציונאליות ולא חכמות. 

כשצועקים לא מקשיבים

בין אם מדובר בוויכוח עם הילד, עם בת הזוג או עם הבוס בעבודה, כשמתחילים לצעוק, שני הצדדים מאבדים הקשב וכשאין הקשבה לתוכן הדברים, לא ניתן לקבל ביקורת גם אם היא נכונה וגם לא ניתן להעביר מסרים, גם אם הם נכונים וחייבים להישמע. נוצר דוח שיח של חרשים.

אבל איך להפסיק לצעוק ?

לא להיגרר לצעקות - צעקות גוררות צעקות

כמו שצחוק גורר צחוק, כך גם צעקות גוררות צעקות. אחת הטעויות של אנשים זה לענות למי שצועק בצעקות, כי אז נכנסים למעגל שוטה של צעקות, המסרים לא עוברים, הכעס משתלט והדרך לקבלת החלטות שגויות ולא רציונליות הופכת קצרה.

לכן, כשהילד למשל מרים הקול, טעות קשה היא לענות לו בקול רם. דווקא דיבור בקול רך וערב מגדיל הסיכוי שהצועק ינמיך קולו – בין אם זה ילד או אדם מבוגר – "לשון רכה תשבר גרם" נאמר בכתובים – כשמדברים בלשון רכה ונעימה, אפשר לשבור אפילו צעקות וכעס קשים. 

דבר חלש - לנסות תמיד לדבר בקול רך ונעים

מצד אחד צעקות גוררות צעקות, מצד שני – דיבור בקול רך מעביר צעקות. יוצא אם כן, שדיבור בקול רך גם מונע הופעת צעקות, וגם מפסיק צעקות שכבר הופיעו. לכן, חז"ל ממליצים לנסות לדבר תמיד בקול רך עד שהדבר ייהפך להרגל.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן