חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניקוי רעלים - התאפקות לשירותים

נכתב על ידי

ניקוי הגוף מרעלים - הפרשות שתן וצואה

לגוף מנגנונים שונים לניקוי רעלים- אחד מהם הוא על ידי הפרשות שתן וצואה. בעוד שלפי חז"ל התפנות בזמן הכרחית לבריאות הגוף ואפילו מאריכה חיים, התאפקות לשירותים, בין אם זה לפיפי או לקקי, עלולה לפגוע בבריאות – מהופעת ריח רע מהגוף ועד מחלות של המעי והרקטום, כמו גם דלקות בדרכי השתן, פגיעה בכליות ובשלפוחית.

ניקוי רעלים - התאפקות לקקי

לא אחת קורה שמרגישים צורך לעשות קקי, אבל דוחים את הביקור בשירותים, בעוד שאריות המזון המעוכל ממתינות במעי להתרוקנות. הבעיה עם התאפקות כשיש קקי היא שככל שעובר הזמן ולא מתרוקנים, אז החיידקים שבצואה נספגים יותר לדפנות המעי ועלולים להזיק לו. אדי הצואה עלולים להתפשט בגוף ולהזיק גם הם.

לפי ד"ר  סוזאן וורנר, מומחית לרפואת משפחה מ Geisinger Medical Center פנסילבניה ארה"ב, ממש לא בריא להתאפק כשיש קקי. מעבר לכך שאי פינוי צואה וגזים מהגוף בזמן עלול לגרום לריח רע מהגוף ומהפה, ההתאפקות מעשיית קקי, עלולה להוביל לעצירות. העצירות במקרה הטוב תגרום לצורך להתאמץ בשירותים כדי לפנות הצואה – פעולה לא מומלצת הקשורה עם הופעת טחורים ומחלות נוספות של פי הטבעת והרקטום. עצירות במקרים מסוימים עלולה להצריך טיפול רפואי – מטיפול בחומרים משלשלים ועד אפילו התערבות כירורגית (ניתוח).

במחקר שפורסם על ידי צוות מדענים מאוניברסיטת קופנהגן, נמצא שהימנעות מפעילות מעיים קשורה עם עצירות ופגיעות של המעיים והרקטום: מטחורים, אפדנדיציטיס (דלקת של התוספתן) ועד מחלות מעי כמו דיברטיקוליטיס (מחלה בה נוצרים סעיפים במעי).

ניקוי רעלים - התאפקות לפיפי

יש אנשים שלא עושים פיפי עד שלא מרגישים שממש לוחץ ואז הם רצים לשירותים. מדובר בהרגל רע.

נפח ממוצע של שלפוחית שתן של אדם בוגר הוא כ-450 מיליליטר. תחושת צורך להשתין מתרחשת כאשר כ-50% מהשלפוחית מלאה. בעוד שאין כל בעיה להתאפק 5 דקות כשצריך לעשות פיפי, לפי ד"ר וורנר מהמרכז הרפואי גייסינגר בפנסילבניה ארה"ב, התאפקות ממושכת במתן שתן (פיפי) עלולה להחליש שרירי השלפוחית ולהביא עם הזמן לבעיות שליטה והתרוקנות. החזקת השתן לפרקי זמן ממושכים, בפרט אצל אנשים הסובלים מערמונית מוגדלת, שלפוחית נוירוגנית, קשיי השתנה או מחלת כליות, עלולה לגרום לדלקות בדרכי השתן (UTI), לפגיעה בכליות ובמקרים נדירים אפילו לקרע של השלפוחית. אצל נשים הרות התאפקות ממתן שתן מעלה משמעותית הסיכון לדלקות בדרכי השתן.

בין אם מדובר בפיפי ובין אם מדובר בקקי –  ההמלצה הברורה היא לא להתאפק – זה לכובד רעלים בגוף ולא בריא.

הימנעות מנקיטת צואה בזמן עלולה לגרום לריח רע מהגוף, עצירות והופעת מחלות של המעיים והרקטום.

התאפקות ממתן שתן עלולה לגרום לדלקות חוזרות בדרכי השתן, קשיי השתנה ופגיעה בכליות ובשלפוחית.

הדרך להימנע מהסיכון להיפגע מנזקי ההתאפקות לקקי או לפיפי היא פשוט לא להתאפק. עד כדי כך לא בריא להתאפק שחז"ל ממליצים לגשת לשירותים ולנסות להתפנות עוד לפני שמרגישים צורך להתאפק.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן