חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שום ללב בריא ולחץ דם תקין

נכתב על ידי

שום נחשב לאנטיביוטיקה טבעית, ההודים נהגו להשתמש בשום כתרופה לחיזוק הלב - האם שום בריא ללב ולמה ?

השום מוריד כולסטרול ולחץ דם גבוה

יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה הם שני גורמי סיכון מרכזיים להופעת מחלות לב וכלי דם (טרשת עורקים).

בשום תרכובת גופרית ייחודית בשם אליצין, שלפי מחקרים מדעיים מקנה לשום יכולת ל"שרוף" הכולסטרול הרע ולאזן לחץ הדם ועל ידי כך למנוע הופעת טרשת עורקים ומחלות לב.

ב"נייר עמדה" מקצועי של האיגוד הקרדיולוגי בישראל ועמותת "עתיד",בנושא המלצות תזונתיות למניעת מחלות קרדיווסקולריות, מופיע ש"השום בעל תכונות מגינות על המערכת הקרדיווסקולרית באמצעות הרפיית כלי דם והפחתת שינויים פתולוגיים כגון היפרטרופיה לבבית, יצירת כלי דם (אנגיוגנזיס), איגור טסיות, דיסליפידמיה והיפרגליקמיה. בנוסף, לשום קיימת השפעה נוגדת חמצון".

שום נגד כולסטרול גבוה

במחקר שבדק במשך 12 חודשים את ערכי הכולסטרול של אנשים שקיבלו מדי יום טבליות של 300 מ"ג אבקת שום, נמצאה ירידה של כ-30 מ"ג בממוצע בערכי הכולסטרול הרע (LDL) שנמדדו, במקביל לירידה בשיעור התחלואה במחלות לב בקרב אנשים אלו. 

שום נגד לחץ דם גבוה

לשום יכולות לאזן רמות לחץ דם גבוהות (antihypertensive effect). מטא אנליזה שניתחה עשרות מחקרים מדעיים מבוקרים שפורסמו בנושא ופורסמה בכתב העת היוקרתי The Journal of Nutrition, מצאה שצריכה יומיומית של שום מפחיתה ערכי לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי. מסקנת המחקר הייתה ששום יכול להפחית תחלואה ממחלות לב וכלי דם, בשל יכולותיו לאזן לחץ הדם וערכי הכולסטרול.

ישנן עדויות מדעיות התומכות ביכולותיו של השום להוריד רמות הכולסטרול הרע ולחץ הדם ולהגן בכך על הלב וכלי הדם. יחד עם זאת באתר verywellhealth מזכירים שיש מחקרים שהגיעו למסקנות שונות וקיימות גם דעות חולקות בנושא בקרב חוקרים בתחום.

בכל מקרה, אם החלטת להתחיל לצרוך שום על בסיס יומיומי, מומלץ ליידע בנדון את רופא המשפחה ולא לעבור הכמות המומלצת של עד שתי שיני שום ליום (עד כ-300 מ"ג אבקת שום).

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן