חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם דגים מאוד בריאים ?

נכתב על ידי

אומרים שדגים בריאים - האם זה נכון ? מה בריא בדגים, מה הקשר בין דגים לבריאות העיניים והלב ומהן הסגולות הבריאותיות של הדגים  – על בריאות ודגים במחקרים ובמקורות

דג נחשב למאכל בריא, עם ערכים תזונתיים גבוהים. הדגים עשירים בוויטמינים ובמינרליים חיוניים כמו חלבונים, ויטמין B12, ויטמין B3 (ניאצין) יוד וברזל אך בעיקר זוכים הדגים לתהילה בגלל ריכוז גבוה של חומצות שומן אומגה 3 (Polyunsaturated fatty acids) וויטמין D. האם יש הצדקה לתפיסה הרווחת בציבור שדגים בריאים לגוף ? 

דגים בריאים ללב

בדגים אומגה 3 – חומצת שומן איכותית הקשורה עם שיפור קרישת הדם, הגנה על דפנות כלי הדם והסדרת קצב הלב.

חוקרים מאוניברסיטת קמברידג' מצאו שכל 15 גרם דג ליום, מקטינה ב-6% את הסיכון לתמותה ממחלות לב. מסקנת החוקרים הייתה שאין להתעלם מכך, שככל הנראה ליתר רכיביו התזונתיים שבדג אפקט סינרגטי התורם להשפעה הטובה של האומגה 3 על הלב וכלי הדם.

דגים בריאים למוח

במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואה מונעת (Am J Prev Med), נמצאה עלייה בנפח החומר האפור שבמוח (מחסור ממנו קשור עם דמנציה) ודירוג גבוה יותר במבחנים קוגניטיביים, אצל קשישים שאכלו דגים (אפויים או מבושלים) לפחות פעם בשבוע. זאת יוחס לסך רכיביו התזונתיים של הדג, ולא רק לרכיב האומגה 3 כשלעצמו.

דגים בריאים לנפש - מדגים נגד דיכאון

דיכאון היא מהמחלות היותר שכיחות בעולם המערבי. מצב רוח ירוד, עצבות, חוסר אנרגיה וחוסר חשק עלולים להיות חלק מדיכאון.

בפרסום של חוקרים מאיטליה נמצא קשר אפשרי בין צריכה של אומגה 3 בדגים ומניעת דיכאון, בין היתר בשל ההשפעה של הדג על הורמוני מצב הרוח (סרוטונין ודופמין) והשפעות נוגדות דלקת.

דגים בריאים לעיניים

בשנים האחרונות מצטברות עוד ועוד ראיות לכך שאומגה 3 מקטינה הסיכון להופעת ניוון של מרכז הראייה (ניוון מקולרי) – מחלה הגורמת לפגיעה בעצב הראיה ומוכרת כגורם מרכזי לעיוורון בגיל המבוגר.

במחקר מאוניברסיטת הרווארד שפורסם בכתב העת Arch Ophthalmol, נמצא כי תוספת של דגים לתפריטן של נשים שהשתתפו במחקר (למעלה מ-3 פעמים בחודש) הקטינה הסיכון להופעת המחלה בעד 45%.

דגים הם מקור לוויטמין D

דגים, בפרט דגים שמנים, נחשבים למקור מצוין לספק לגוף ויטמין D איכותי.

רבות נאמר על סגולותיו הבריאותיות של ויטמין D – מחיזוק העצמות ושיפור מצב הרוח ועד הקטנה משמעותית של הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס אבל לא רק –  ויטמין D גם עוזר לישון טוב יותר –  מחקר נורווגי מצא שאכילת סלומון 3 פעמים בשבוע שיפרה השינה בלילה (והתפקוד ביום) אצל הגברים שהשתתפו במחקר. החוקרים ייחסו זאת לויטמין D שבדגים.

דגים להגברת החשק והתפקוד המיני

בגמרא (ברכות נז)  נאמר על הדגים הקטנים שהם "מפרין ומברין כל גופו של אדם". דגים קטנים הכוונה לזני דגים שגם בבגרותם נשארים קטנים.

מחקר בגברים צעירים מדנמרק מצא שיפור מרשים בספירת הזרע וברמות הורמון הרבייה (טסטוסטרון) אצל גברים שצרכו במשך 3 חודשים שמן דגים.  

הערת אזהרה – כספית בדגי אוקיאנוס

דגי אוקיאנוס עלולים להיות עשירים בכספית (mercury), שבכמות גבוהה מדי עלולה להיות רעילה ולהזיק. הכספית מגיע לגופם של הדגים ממי האוקיאנוס העמוקים ומצטברת בשכבות השומן שלהם לאורך זמן.

דגים העלולים להחיל כמות גבוהה של כספית, כמו מקרל גדול, כריש, ליבנה וטונה לבנה (אלבקור), אינם נפוצים למאכל בישראל בה צורכים בעיקר טונה משימורים (טונה בהירה עם ריכוז כספית נמוך מאוד).

לנשים הרות, ההמלצה היא להימנע מאכילת דגים גדולים העלולים להכיל כספית בכמות גבוהה.

דגים הם מאכל בריא וטוב. מלבד שלל ויטמינים ומינרליים, בדגים כמויות מרשימות של אומגה 3 וויטמין D. רכיביהם הייחודיים של הדגים מעניקים להם יכולות לשמור על תפקוד הלב וכלי הדם, בריאות העיניים, המוח, כוח הרבייה ומצב הרוח.

דגי אוקיאנוס גדולים עלולים להחיל כספית ברמה גבוהה. ההמלצות בישראל היא שנשים הרות לא תאכלנה דגים גדולים כמון טונה לבנה או מקרל גדול.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן