חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חיוך לרושם ראשוני

נכתב על ידי

חיוך לרושם ראשוני חיובי

רושם ראשוני יכול לחרוץ גורל הדייט או ראיון העבודה. אבל לא רק. למעשה כל מפגש בן בני אדם יכול להיות מוכרע לטוב או לרע על סמך רושם ראשוני. הרושם הראשוני יקבע בדרך כלל את הדעה הכללית על האדם, אופיו, תכונותיו, מעמדו ועוד. 

מצד אחד, רושם ראשוני נקבע תוך שניות עד דקות בודדות, לפעמים לפני שבכלל מדברים. מצד שני, קשה מאוד לשנות רושם ראשוני, יש יגדו אפילו שאין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני.

מחקרים מצאו שלא רק המראה, הלבוש, שפת הגוף, הריח או סגנון הדיבור משפיעים על הרושם הראשוני. גם חיוך משפיע על הרושם הראשוני.

כשמחייכים נראים יפים יותר

המוח אוהב דברים יפים. זה עניין אבולציוני. לכן, מראה טוב משפיע לטובה על הרושם הראשוני. חיוך גורם לפנים להיראות צעירות יותר. החיוך מרים השרירים סביב אזור השפתיים, הפה והלחיים והתוצאה היא מראה טוב יותר, עם פחות קמטים.
 
לפי ד"ר שפיגל, מומחה לאסתטיקה של הפנים, ככל שהחיוך רחב יותר, כך הפנים נתפסות בעיניי המתבונן כמושכות ואטרקטיביות יותר. 
 
לא סתם נכתב במקורות "לֵב שָׂמֵחַ יֵיטִב פָּנִים". 

כשמחייכים ננראים חיוביים יותר

כשאדם משדר תכונות אופי חיוביות, גדל הסיכוי שלו ליצור רושם ראשוני חיובי. חיוך נתפס כדבר חיובי, ולפי מחקרים אם מחייכים נתפסים בעיני אחרים כאנשים חיוביים יותר.

במחקר מהפקולטה לפסיכולוגיה באוניברסיטת סאו פאולו בברזיל, שפורסם בכתב העת Perceptual and Motor Skills, בדקו החוקרים את ההשפעות של חיוך על תפיסת האדם בעיני אחרים. החוקרים הציגו ל-320 משתתפים תמונות של גברים ונשים בגילאים שונים, חלקם מחייכים, חלקם לא. נמצא שהאנשים המחייכים בתמונות דורגו כמושכים יותר ובעלי תכונות אישיות חיוביות יותר, מאשר תמונות פרצופים ללא חיוך.

חיוך משפר אוירה

כשאדם נראה דיכאוני או במצב רוח ירוד, קטן הסיכוי שלו ליצור רושם ראשוני חיובי. לעומת זאת, מצב רוח חיובי משפר האוירה ומגדיל הסיכוי ליצור רושם ראשוני חיובי.

כשמחייכים המוח מגביר ייצור של סרוטונין ואנדורפינים – כימיקליים טבעיים המשפרים מצב הרוח ומייצרים תחושת אופוריה ו"היי". לפי מחקר בריטי שמצא כי אנשים נוטים לחקות הבעות פנים של הנמצאים מולם, נמצא שחיוך מדבק. יוצא שאם מחייכים לאחר, גם נראים חיוביים יותר וגם גורמים למי שממול לחייך ולהרגיש במצב רוח יותר חיובי. כך קורה שחיוך קטן משפר האוירה ומגדיל הסיכוי לרושם חיובי.

חיוך הוא כלי פשוט וקל ליצור רושם ראשוני חיובי. החיוך גורם להיראות טוב יותר, מושכים יותר ועם תכונות אופי חיוביות יותר. החיוך גם משפר מצב הרוח אצל המחייך וגם אצל האדם שממול, על ידי כך שגורם לו לחייך בעצמו. מצב רוח טוב ואוירה נעימה הם ערובה טובה למפגש מוצלח וחיובי.

אפשר לנצל את כוחו של החיוך ולזכור לפני הדייט או ראיון העבודה או כל מפגש בו רוצים להותיר רושם חיובי, ש"להלביש" על הפנים חיוך חינני, לא פחות חשוב לרושם ראשוני מללבוש בגד יפה ומכובד.

מקורות וקישורים רלבנטיים:

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן